SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP: UniCredito naruszyło umowę

MSP żąda, by UniCredito zaprzestało łamania umowy prywatyzacyjnej Pekao SA.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) żąda od UniCredito Italiano zaprzestania naruszania umowy prywatyzacyjnej Banku Pekao SA z 1999 roku, powiedział we wtorek wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. MSP odpowiedziało w poniedziałek wieczorem na pismo Komisji Europejskiej w sprawie połączenia należących do Włochów banków Pekao SA i BPH.
 
„To nie my zaczęliśmy naruszać tę umowę. Prosimy o przywrócenie stanu zgodnego z umową” – powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.
 
W piśmie do UniCredito z 23 grudnia domagało się, by włoski bank „wyszedł” z inwestycji w Bank BPH, który nabył wraz z niemiecką grupą HVB, w ciągu miesiąca, argumentując to zobowiązaniem UniCredito, złożonym w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.
 
„Tak samo, jak dążymy do wypełnienia umów prywatyzacyjnych przez małe firmy, tak samo duże firmy, będące przykładem, powinny to robić. Dlaczego mamy mówić o kompromisie?” – powiedział we wtorek wiceminister.
 
„Rząd jest przekonany, że nie może ustąpić. Nasze działania kontrolujące proces prywatyzacyjny byłyby wtedy de facto skompromitowane” – dodał.
 
W poniedziałek wieczorem do KE została wysłana odpowiedź na pismo z ub. tygodnia, w którym resort wyjaśnił motywy swojego postępowania. MSP zwróciło się także do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego Wojciecha Kwaśniaka o przekazanie szczegółów dotyczących procedury rozpatrywania sprawy przez nadzór bankowy, celem przekazania tych informacji do Komisji Europejskiej.
 
Szałamacha powiedział także, że MSP jest „wszystko jedno”, kto będzie nabywcą akcji BPH.
 
„Nabywca będzie musiał przejść procedurę zarówno przed UOKiK, jak i nadzorem bankowym” – podkreślił.
 
Wiceminister powiedział także, że UniCredito wciąż nie odpowiedziało na pismo resortu z 23 grudnia, w którym MSP zażądało wyjścia włoskiego banku z inwestycji w BPH. Resort czeka na odpowiedź do 31 stycznia, dodał.
 
Jego zdaniem, zanim dojdzie do zapowiadanego spotkania szefa UniCredito z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, Włosi powinno odpowiedzieć na to pismo.
 
Szałamacha poinformował też, że resort przygotowuje odpowiedź na pismo, w którym unijny komisarz odpowiedzialny za rynek wewnętrzny Charlie McCreevy zarzuca Polsce łamanie zasady swobody przepływu kapitału.
 
UniCredito, które po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada pośrednio ponad 71,03% akcji Banku BPH, liczy na uzyskanie zgody na wykonywanie praw z przejętych już walorów w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP: UniCredito naruszyło umowę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl