SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MTV walczy o uwolnienie laureatki Nobla

Gwiazdy walczą o uwolnienie więźnia politycznego

MTV Networks Europe we współpracy z organizacją Burma Campaign UK przygotowała kampanię na rzecz zwolnienia z birmańskiego więzienia liderki Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) oraz laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Aung San Suu Kyi. Swój udział w kampanii zapowiedzieli już - lider formacji U2 - Bono, wokalista grupy Coldplay - Chris Martin, słynna artystka pop - Macy Gray, gwiazda rocka - Lenny Kravitz i Bob Geldof.

Aung San Suu Kyi jest córką gen. Aung Sana, twórcy niepodległej Birmy. Większość życia Aung spędziła w Indiach i Wielkiej Brytanii. Pracowała w Sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, a później w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bhutanu. Do Birmy wróciła w 1988 r. i prawie natychmiast stanęła na czele opozycyjnej NLD. Choć NLD wygrała wybory w Birmie, reżim wojskowy w kraju skutecznie uniemożliwił przejęcie władzy przez ligę. W latach 1990-1995 Aung San Suu Kyi była przetrzymywana w areszcie domowym. W 1991 r. została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. 30. maja 2003 r. została ponownie aresztowana. Mimo wysiłków Aung sytuacja w Birmie nadal nie zmienia się. Kraj ten zajmuje pierwsze miejsce pod względem łamania praw człowieka. Posiada największy odsetek ludzi pracujących niewolniczo jak i dzieci wcielanych do szeregów armii. Ponad 1000 więźniów politycznych przebywa obecnie w birmańskich celach śmierci. Podczas gdy lud Birmy żyje w biedzie, władza rządząca przeznacza ponad 40 % środków budżetowych na rozwój armii. Połowa mieszkańców Birmy nie ma dostępu do pomocy medycznej. Z tego względu m.in. jedno na dziesięcioro dzieci w Birmie umiera przed pierwszymi urodzinami.

Emisja kampanii spotowej na antenie wszystkich europejskich oddziałów MTV i VH1 rozpocznie się 27. sierpnia. Spot, produkowany we współpracy z organizacją Burma Campaign UK, pojawi się również w pozostałych oddziałach obu kanałów. Łącznie kampanię obejrzy ponad miliard widzów na całym świecie!

Ideą kampanii jest zachęcenie młodych ludzi do podpisania petycji na rzecz uwolnienia Aung San Suu Kyi, skierowanej do Sekretarza Generalnego ONZ - Kofi Annana oraz członków Rady Bezpieczeństwa organizacji: premiera Wielkiej Brytanii - Tony'ego Blaira, prezydenta Francji - Jacquesa Chiraca, prezydenta Rosji - Vladimira Putina oraz prezydenta Chin - Hu Jintao. Petycję taką będzie można znaleźć w specjalnie z tej okazji uruchomionych serwisach internetowych: www.mtvburmaaction.com i www.vh1burmaaction.com.

"Jednym z zadań MTV jest umożliwienie młodym ludziom na całym świecie swobodnego wyrażania opinii na kontrowersyjne tematy. Współpraca MTV z organizacją Burma Campaign UK jest tego naturalną konsekwencją" - mówi Brent Hansen, Dyrektor Generalny MTV Networks Europe. "To początek nowego ruchu na rzecz zmiany sytuacji politycznej w Birmie. Dzięki poparciu MTV oraz środowiska artystycznego mamy szansę dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie. Tylko wspólne działanie może przywrócić wolność mieszkańcom Birmy" - dodaje John Jackson, przewodniczący organizacji Burma Campaign UK.

MTV po raz kolejny angażuje się w akcje pro-społeczne na tak wielką skalę. Na antenie stacji można było zobaczyć już m.in. kampanie przeciwko AIDS, homofobii, rasizmowi w futbolu, jak i popierające walkę z nałogiem nikotynowym.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MTV walczy o uwolnienie laureatki Nobla

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl