SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na antenę TVP Kultura wracają zawieszone programy

Kilka programów TVP Kultura, których emisja została zawieszona z powodów ekonomicznych, wracają na antenę. Będą to m.in. "Trzeci punkt widzenia" i "Tygodnik kulturalny" - poinformował dyrektor anteny Krzysztof Koehler.

Na antenę TVP Kultura wracają zawieszone programy

Wiosenną ramówkę TVP Kultura zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Członek zarządu TVP Przemysław Tejkowski przypomniał, że do TVP napływały listy i petycje w sprawie TVP Kultura. - Sytuacja jest trudna, ale wolą spółki jest, aby ten kanał trwał, chcemy go podtrzymać i pomagać mu. Oczywiście, że są kłopoty, ograniczenia w premierach, ale zarząd TVP uczyni wszystko, aby TVP Kultura utrzymać i uczynić go coraz lepszym, pomimo tego, że nie mamy na to żadnych abonamentowych środków, a jest to przecież kanał misyjny. (...) Z tego, co wypracowujemy na antenach głównych, udzielamy też wsparcia TVP Kultura - podkreślił . - Deklaruję otwartość na spotkania ze środowiskami twórców, jesteśmy otwarci na pomysły wspierające tę telewizję - dodał.

Tejkowski nie podał konkretnych sum jakie otrzymas TVP Kultura.

- Aby funkcjonować, musimy szukać sponsorów - ocenił Krzysztof Koehler. - Będziemy starali się - wspólnie z zarządem - poszukiwać takich środków, które pozwolą naszą ramówkę bardziej wzbogacić - zapewnił.

Podkreślił, że w 2010 roku na antenę TVP Kultura "powrócą programy, które z ekonomicznych przyczyn zostały zawieszone, a o które widzowie bardzo się dopominali".

- Mówię przede wszystkim o programach "Trzeci punkt widzenia', który ma bardzo wielu zwolenników i wróci 21 marca. Wraca też "Tygodnik kulturalny", "Czytelnia", oraz - w formie tygodniowej - "Informacje kulturalne" - najnowsze doniesienia z życia kultury - poinformował Koehler.

3 kwietnia ma ruszyć emisja cyklu programów "Kwestionariusz kultury". Bohaterowie poszczególnych odcinków, wzorem kwestionariusza Marcela Prousta, będą odpowiadać na proste pytania, dotyczące ich filozofii życia. Bohaterami będą m.in. Julia Hartwig, Eustachy Rylski i Krzysztof Globisz.

W TVP Kultura promowany będzie również polski jazz. 10 kwietnia wyemitowany zostanie program o Krzysztofie Urbańskim i jego zespole; Zbigniew Wegehaupt, jeden z najlepszych w Polsce kontrabasistów będzie bohaterem programu 17 kwietnia.

Szczególnie ciekawie, w opinii Koehlera, zapowiada się majowa ramówka TVP Kultura. Zaplanowano m.in. cykl filmów Andrieja Tarkowskiego; wyemitowane zostaną: "Ofiarowanie", "Zwierciadło", "Stalker", "Nostalgia" i "Solaris".

W maju TVP Kultura zaprezentuje cykl przedstawień pod hasłem "Teatr Andrzeja Wajdy". Przypomniane zostaną głośne spektakle w reżyserii Wajdy: "Hamlet (IV)" z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli tytułowej, "Noc listopadowa" Wyspiańskiego - widowisko z muzyką Zygmunta Koniecznego, przeniesione z krakowskiego Teatru Starego do Łazienek i Belwederu, oraz "Zbrodnię i karę" z Jerzym Stuhrem i Jerzym Radziwiłowiczem. Ostatnim spektaklem w cyklu będzie premiera telewizyjnej wersji "Makbeta" Szekspira, którą Wajda zrealizował dla TVP Kultura. Główne role w spektaklu zagrali Krzysztof Globisz i Iwona Bielska.

W kwietniu i maju zaplanowano również prezentację premierowej serii "Spotkania z mistrzem", w którym pianista i pedagog prof. Andrzej Jasiński przybliży widzom dzieła Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na antenę TVP Kultura wracają zawieszone programy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kotpirat
A co z Archiwizją? Czy też powraca ze swoimi prowadzącymi?
8 8
odpowiedź
User
cuckoo
KTO OGLĄDA TO BADZIEWIE
8 8
odpowiedź
User
kulturalny
Bardzo wielu chetnych, dowcipnych i inteligentnych:) Archiwizja na szczescie wrocila...
8 8
odpowiedź