SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na emeryturę przejdziemy w wieku 67 lat

Stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat w ciągu 17 lat, z możliwością wcześniejszej emerytury od 65 roku życia, przy długim, co najmniej czterdziestoletnim okresie pracy, proponuje PKPP Lewiatan w „Białej Księdze”.

Zmiany dotyczyłyby kobiet urodzonych w 1955 roku i później oraz mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w kolejnych latach. Proponujemy, aby wiek emerytalny kobiet podnosić stopniowo od 2015 roku, co roku o 6 miesięcy, tak żeby osiągnąć 67 lat w 2028 roku. Podwyższanie wieku emerytalnego mężczyzn rozpoczęłoby się w 2025 roku i trwało 4 lata. W ten sposób również mężczyźni w 2028 roku przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat.

„Jeśli nie wydłuży się okresu aktywności zawodowej Polaków, to utrzymanie w nowym systemie emerytalnym relacji przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia na obecnym poziomie 59 proc. będzie wymagało podniesienia składki emerytalnej z obecnych 19,52 proc. do 30 proc. Gdyby składka się nie zmieniła, wtedy relacja emerytur do płac spadłaby w najlepszym razie do około 35 proc. Aby przy niezmienionej składce utrzymać relację emerytur do płac na obecnym poziomie, Polacy powinni przechodzić na emeryturę przynajmniej 6 lat później niż obecnie. Jeżeli mamy mieć „godną” emeryturę, to okres jej pobierania powinien być trzy razy krótszy niż czas pracy. Skoro nasze życie wydłuża się o jeden rok, mniej więcej co sześć lat, to i wiek emerytalny, co sześć lat powinien być podnoszony.” - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Minimalny ustawowy wiek emerytalny ma istotny wpływ na wiek, w jakim ludzie najczęściej decydują się zakończyć pracę. Ze względu na nową formułę emerytalną (silniej niż dotychczas wiążącą wiek przejścia na emeryturę z wysokością świadczenia) i zachodzące zmiany społeczno-demograficzne (późniejsze wchodzenie na rynek pracy po dłuższym okresie edukacji, wydłużające się trwa­nie życia, mniejsza dzietność) konieczne jest stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, najpierw kobiet a następnie mężczyzn. Jest to niezbędne, aby poprawić relację liczby pracują­cych do liczby emerytów i zmniejszyć ryzyko ubóstwa w starszym wieku.

W ostatnich latach w wielu krajach Europy Zachodniej, w Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, zaczęto podwyższać wiek emerytalny kobiet, aby zrównać go z wiekiem emerytalnym mężczyzn.  W Islandii, Danii i Norwegii wiek emerytalny dla obu płci już teraz wynosi 67 lat, a w najbliż­szych latach osiągnie ten poziom w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Dołącz do dyskusji: Na emeryturę przejdziemy w wieku 67 lat

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
realista
Może i w innych krajach mają takie coś wplątane w życie .Tyle tylko ,że oni zarabiają na tyle dużo ,że nie martwią się czym im starczy do 1-go...
odpowiedź
User
olinka
Dokładnie, a my musimy pilnować aby nas ZUS przypadkiem nie przydzielił do jakiegoś nędznego Funduszu. Samemu także trzeba uważać przy wyborze i iść tam gdzie fundusz ma stabilną pozycję i przez ostatnie lata plasował się w czołówce.
odpowiedź
User
kinia
Swoje OFE mam w PKO i tam tez mam zamiar przystąpić do IKE, jakoś najbardziej ufam PKO PTE jest z nami bardzo długo i ma duże doświadczenie w inwestowaniu.
odpowiedź