SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na GPW może zadebiutować 18 nowych spółek

W ciągu najbliższego półrocza, a więc do końca września, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje do 18 spółek.

Wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Prawdopodobnie nie będzie wśród nich ani jednej firmy z większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Najbliżej giełdowego debiutu – ponieważ już złożyły prospekt emisyjny w KPWiG lub zrobią to w najbliższych dniach – wydają się być: firma windykacyjna Cash Flow, portal finansowy Bankier.pl, właściciel sieci restauracji Sfinks Polska, producent folii Eurofilms, producent gotowych dań Pamapol, spółka specjalizująca się w produkcji pasztetów, konserw mięsnych i dań gotowych – Mispol, spółka budowlana Pol-Aqua, producent obuwia Gino Rossi oraz spółka teleinformatyczna Hyperion.

Złożenie prospektu emisyjnego wiosną zapowiadał również dystrybutor produktów Polskiej Telefonii Cyfrowej - Eurotel oraz dystrybutor sprzętu komputerowego Action. Prace nad prospektem emisyjnym kończy także spółka Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne, której oferta publiczna planowana jest na wrzesień.

Według stanu na 7 kwietnia w KPWiG są tylko trzy prospekty nowych spółek, jak powiedział ISB rzecznik komisji Łukasz Dajnowicz. Jest wśród nich Ruch, który zapowiedział, że ofertę publiczną przeprowadzi dopiero na początku czwartego kwartału i wystąpił o zawieszenie postępowania w KPWiG.

„Zainteresowanie jest spore, koniunktura też nienajgorsza, ale sądzę, że część spółek czeka na zatwierdzenie ubiegłorocznych wyników tak, żeby włączyć do prospektu całe sprawozdanie” – powiedział Dajnowicz.

Niedługo po wakacjach bardzo prawdopodobny jest debiut na GPW spółek Monnari oraz Kolastyna. Wśród potencjalnych kandydatów na GPW w najbliższych miesiącach wymienia się również firmy Interferie, eCard oraz Famur.

Spośród zagranicznych spółek plany debiutu na GPW w drugim kwartale tego roku ogłaszała czeska grupa energetyczna CEZ. Zamierzenia takie ma litewski producent leków Sanitas, który nie wyklucza wycofania Jelfy z wprowadzenia na GPW własnych akcji. Swoje giełdowe plany zawiesił Belvedere, na późniejszy okres przesunął je również Cinema City.

W najbliższym czasie nie ziszczą się prawdopodobnie giełdowe plany Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, którego główny akcjonariusz Ciech chce, by spółka najpierw się zrestrukturyzowała. Debiut na GPW rozważa informatyczna Wola Info, powoli do debiutu przygotowuje się także Lumena.

BIURA MAKLERSKIE BĘDĄ MIAŁY SPORO PRACY

Grzegorz Leszczyński, prezes IDMSA, ocenia, że jeszcze przed wakacjami na GPW może zadebiutować 7-8 spółek, nie licząc firmy North Coast, która zadebiutowała na warszawskim parkiecie w poniedziałek. Krakowski broker planuje w tym czasie wprowadzenie na rynek giełdowy trzech lub czterech nowych podmiotów.

„W pierwszej połowie roku na GPW powinny się znaleźć Pol-Aqua, Hyperion, Bankier.pl i Gino Rossi. Oferta Monnari Trade i Kolastyny to już kwestia drugiej połowy tego roku, oprócz tego w drugiej połowie roku chcielibyśmy przeprowadzić jeszcze jedną ofertę” – powiedział ISB Leszczyński.

CDM Pekao SA przed wakacjami chce przeprowadzić oferty dwóch spółek: właściciela sieci restauracji firmy Sfinks Polska oraz firmy spożywczej Mispol. Broker spodziewa się jeszcze mocniejszego ożywienia na rynku pierwotnym jesienią.

„Akcje spółek Mispol i Sfinks postaramy się sprzedać w czerwcu. Większego ożywienia na rynku ofert spodziewam się w drugiej połowie roku. Wtedy możemy być oferującym w emisjach o wartości 1,5 do 2,0 mld zł, uwzględniając zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny” – powiedział ISB Jacek Radziwilski, dyrektor zarządzający w CDM Pekao SA.

Z kolei BDM PKO BP planuje do września przeprowadzić oferty przynajmniej siedmiu spółek.

„Mniej więcej do września chcemy przeprowadzić przynajmniej siedem transakcji. To wszystko oferty nowych spółek, z tego dwie-trzy spółki mogłyby się znaleźć na GPW jeszcze przed wakacjami” – powiedział ISB Jan Kuźma, dyrektor BDM PKO BP.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA PRZYGOTOWYWANE DO DEBIUTU GIEŁDOWEGO

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca września, na giełdzie raczej nie zadebiutuje żadna spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP).

Debiut Ruchu, który ostatnio planowany był na koniec pierwszego kwartału 2006 roku jest obecnie przewidywany na początek czwartego kwartału. Spółka miała w planach podniesienie kapitału o ok. 120 mln zł, jednak wielkość emisji może ulec zmianie po przeprowadzaniu nowej wyceny spółki.

Sprzedaży swoich akcji może dokonać także SP, ale decyzje w tej sprawie na razie nie zapadły.

Teoretycznie, w ciągu najbliższego półrocza mogłoby dojść do dwóch ofert z sektora energetycznego – Elektrowni Kozienice i spółki energetycznej Enea, dopuszczonych już do publicznego obrotu, jednak konkretne plany ich dotyczące, pomimo przyjęcia przez rząd programu dla sektora elektroenergetycznego – nadal nie są zatwierdzone w resorcie skarbu.

Niewykluczona jest ich indywidualna prywatyzacja przez giełdę, ale także w drodze sprzedaży inwestorowi strategicznemu lub konsolidacja tych spółek z innymi podmiotami sektora w ramach tzw. integracji pionowej i ewentualne upublicznienie ich na GPW jako składników większej struktury dopiero po takiej operacji.

W 2006 roku SP zakładał przeprowadzenie oferty publicznej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jednak rząd wycofał się z tego projektu. Na giełdę miało trafić ok. 30% akcji tej spółki.

W br. na giełdzie mogła się znaleźć sama GPW SA, ale odstąpiono od tego pomysłu i losy projektu także nie są znane. Najwcześniejszy możliwy termin to 2007 roku.

W połowie 2006 roku miało też dojść do pierwotnej oferty publicznej PLL Lot, ale według ministerstwa skarbu spółka nie nadaje się obecnie na parkiet.

Potencjalnie na GPW w latach 2006-2008 mogą się znaleźć jeszcze następujące spółki kontrolowane przez Skarb Państwa: PZU (po rozwiązaniu konfliktu z Eureko), BGŻ, PKP Cargo, Węglokoks, Południowy Koncern Energetyczny po włączeniu do niego Elektrowni Stalowa Wola i dystrybutorów energii Enion i Energia Pro oraz Polska Grupa Energetyczna stworzona na bazie holdingu BOT, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Zespołu Elektrowni Dolna Odra i 8 dystrybutorów energii ze wschodniej i środkowej Polski.

Prawdopodobny jest także debiut Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i Polskiej Grupy Spirytusowej, która ma powstać na bazie niektórych niesprywatyzowanych Polmosów oraz Kopalni Bogdanka, o ile nie zostanie włączona do którejś z grup energetycznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na GPW może zadebiutować 18 nowych spółek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl