SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na GPW realizacja zysków, WIG20 stracił 4,36%

Po zeszłotygodniowych wzrostach inwestorzy realizowali zyski podczas czwartkowej sesji na GPW. Główny indeks w ślad za rynkami europejskimi stracił prawie 4,4%, przy obrotach na poziomie 960 mln zł.

Na GPW realizacja zysków, WIG20 stracił 4,36%

Środowy handel na Wall Street zakończył się stratami głównych indeksów, najdotkliwiej zniżkował technologiczny Nasadq 5,5%, S&P500 oraz DJIA straciły odpowiednio po 5,3% i 5,1%. Do silnej przeceny przyczyniły się notowania instytucji finansowych, takich jak: Bank of America, Wachovia, Merrill Lynch oraz Citigroup, które traciły na wartości po więcej niż 10%. Tokijski Nikkei225 po dwóch dniach wzrostu również sesję zakończył na minusie wynoszącym dla niego 6,5%.

"Rozstrzygnięcia na światowych parkietach nie pozostawiały europejskim graczom złudzeń co do kierunku dzisiejszego otwarcia. WIG20 stracił 3,5% otwierając się na poziomie 1792,5 pkt, niemiecki DAX oraz francuski CAC40 rozpoczęły notowania od spadku wynoszącego odpowiednio 1,3% oraz 2,9%. W pierwszej godzinie handlu warszawscy inwestorzy próbowali wyciągnąć indeks ponad 1800 pkt. Ostatecznie udało się tego dokonać i ok. godz.10. WIG20 znalazł się na poziomie 1817 pkt"- ocenił Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

W zwyżce indeksu pomagały zyskujące na wartości walory PKO BP, KGHM oraz PKN Orlen.

"Kolejne godziny to już skuteczny odwrót, który sprawił, iż strona popytowa musiała skapitulować. W okolicy godz. 12. warszawski indeks grupujący największe spółki znalazł się na swoim minimalnym poziomie 1768,9pkt. (-4,8%). Parkiety zachodniej Europy również nie wykazywały oznak poprawy, odwzorowując jedynie falujące ruchy amerykańskiego rynku terminowego"- skomentował Stebakow.

Uwaga inwestorów zwrócona była w stronę decyzji Banków Centralnych Anglii (BoE) oraz Eurolandu (EBC). BoE zadecydował o obniżeniu stopy procentowej z 4,5% do 3,0%. Decyzja ta zaskoczyła rynki finansowe, które liczyły się z obniżką, ale tylko o 50pkt bazowych.

"Reakcja świata finansowego była natychmiastowa i przyczyniła się do gwałtownego wzrostu indeksów. Euforię stonował EBC, który postanowił obniżyć stopę zgodnie z przewidywaniami do 3,25%. Po tych odczytach WIG20 konsolidował się w zakresie ograniczonym poziomami 1813-1785pkt wyczekując na ostateczne rozstrzygnięcia, które sprawiły, iż sesję zakończył stratą wynoszącą 4,4% na poziomie 1777,1pkt"- uważa analityk BDM.

WIG stracił na zamknięciu 3,76% i wyniósł 27.976,81 pkt. Obroty na rynku akcji sięgnęły 1,15 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na GPW realizacja zysków, WIG20 stracił 4,36%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl