SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na MUX-8 cztery kanały uniwersalne, ale z określoną tematyką

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej znajdą się cztery kanały uniwersalne, ale każdy z nich będzie musiał uwzględniać pewną tematyką programów. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do połowy września br.

fot. shuttlerstockArticle

Warunku konkursu na nadawanie programów na ósmym multipleksie zostały określone na posiedzeniu już 24 lipca br., a w tym tygodniu zostały przez przewodniczącego KRRiT opublikowane w Monitorze Polskim.  Przewidują one przeznaczenie czterech miejsc na MUX-8 dla kanałów uniwersalnych w jakości SD. Każdy z nich będzie musiał jednak nadawać audycje o określonej tematyce.

Pierwszy kanał uniwersalny, który ma trafić na MUX-8, musi prezentować „aktualne wydarzenia z różnych stron Polski, a także zawierać audycje poświęcone idei samorządności i funkcjonowaniu lokalnych społeczności, edukacji obywatelskiej oraz poświęcone różnorodnym działaniom na rzecz interesu publicznego w warunkach pluralizmu poglądów politycznych”.

W drugim kanale mają znaleźć się „audycje poświęcone rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego”. Stacja ta ma mieć interaktywny charakter i nadawać audycje o edukacji medialnej oraz treści z nowych mediów.

Kolejna ze stacji planowanych na MUX-8 ma promować aktywny rozwój człowieka. Na jej antenie muszą znaleźć się audycje poświęcone zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, ale także relacje z wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Ostatni z kanałów ma co najmniej 30 proc. tygodniowego czasu nadawania między godz. 6.00 a 23.00 przeznaczać na filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe. W jego ramówce znaleźć się mają ponadto audycje informacyjne i publicystyczne.

Zainteresowani nadawcy mogą zgłaszać się do konkursu do 18 września br. Spośród ich propozycji KRRiT wybierze cztery stacje, które trafią na MUX-8. Pozostałe trzy miejsca na tym multipleksie dostała Telewizja Polska - będzie mogła tam nadawać trzy kanały SD albo jeden kanał SD i jeden HD.  Wstępnie publiczny nadawca zadeklarował, że chce na MUX-8 umieścić stacje TVP Kultura HD i TVP Dokument. Z kolei miejsce TVP Kultura na multipleksie trzecim zająć ma kanał TVP Info w wysokiej rozdzielczości.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Krajowa Rada prowadziła konsultacje społeczne dotyczące oferty programowej ósmego multipleksu. Większość widzów uznała, że powinna znaleźć się tam Telewizja Republika. Wskazywali oni też na inne kanały dostępne w płatnej telewizji (więcej na ten temat).

Operatorem MUX-8 wybranym w konkursie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej została firma Emitel. Jednak biorące udział w tym postępowaniu Polski Operator Telewizyjny oraz Grupa Time złożyły odwołania od wyników konkursu. TVP, która również chciała zostać operatorem MUX-8, na taki krok się nie zdecydowała.

Dołącz do dyskusji: Na MUX-8 cztery kanały uniwersalne, ale z określoną tematyką

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LM
Czyli wszystko i nic. Zestaw śmieci dla każdego. Za takie wytyczne ta banda nierobów powinna zostać zdymisjonowana!
odpowiedź
User
jhsd
Czyli będzie powtórka z tzw. lokalnych stacji radiowych, gdzie program lokalny ma zajmować ileś tam czasu i musi być nadany między 6.00, a właśnie 23.00. I to pewnie przypadek, że wszystkie sieciówki nadają coś co nazywają magazynami lokalnymi od 6 rano przez jakieś pół godziny plus obszerne powtórki w weekendy nieco dłużej. Chyba nikt nie będzie zaskoczony tym, że nowi nadawcy swoje programy, które każe im nadać KRRiT upchną gdzieś w nocy, a w bardziej optymistycznym wariancie (tzn. gdy zapis koncesji zmuszą do nadawania tych programów między 6, a 23) emisja zostanie zaplanowana między 6, a 11 (z wyjątkiem weekendów gdzie skończy się ciut wcześniej), a w prime-time będą emitowane "programy misyjne" generujące możliwe największe przychody, jak np. gwiazdy tańczące na lodzie czy wzruszające losy rodu w ramach kolejnej opery mydlanej. Bo czy naprawdę ktokolwiek wierzy, że inaczej będzie wyglądać stacja o charakterze uniwersalnym?
odpowiedź
User
www
mie nie republika tv nie da się tego słuchać mam ten kanaał na cyfrowym polsacie
odpowiedź