SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagonka na Radio Maryja

Radio Maryja odrzuca zarzuty KRRiT

Zespół Wspierania Radia Maryja, który obradował 1 września 2003 r. w Toruniu, nie zgodził się zarzutami KRRiT, że na antenia radia można usłyszeć antysemickie wypowiedzi i nierzetelne informacje. (więcej poniżej)
Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

Po zapoznaniu się z treścią listu Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z dołączonym do niego monitoringiem programu rozgłośni z okresu od 27.02.2003 do 12.03.2003 uznano, że zarzuty wobec Radia Maryja zawarte w tym opracowaniu nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

- Analizowane dokumenty dowodzą niezbicie, że konstytucyjny organ Państwa, w którego imieniu występuje Przewodnicząca, za pomocą bezpodstawnych zarzutów wpisuje się w grono instytucji i osób systematycznie atakujących tę jedyną, ogólnopolską rozgłośnię katolicką jak również - co jest szczególnie niebezpieczne - stosuje wobec niej niedopuszczalne w państwie prawa środki nacisku. Prowadzi to do zagrożenia konstytucyjnej zasady wolności słowa - czytamy w komunikacie.

Zespół stwierdził, iż nie ustaje również zorganizowana nagonka na Radio Maryja.

- Jest ona budowana na oszczerstwach, kłamstwach, systematycznym dyskredytowaniu tej Rozgłośni wobec opinii publicznej i przełożonych kościelnych. Pomimo tych nacisków medialnych i politycznych Radio Maryja nadal rozwija się i podejmuje coraz to nowe zadania służąc z oddaniem Bogu, Kościołowi i Polsce. Zespół wyraża wdzięczność Ojcu Prowincjałowi i Zgromadzeniu Redemptorystów za działalność Radia Maryja, za jego otwarcie na biednych, pokrzywdzonych, bezrobotnych i tracących pracę, ograbionych przez możnych tego świata. Radio w swoim programie odważnie docieka prawdy i ją przekazuje, także wówczas, gdy owa prawda jest niewygodna bądź uznawana za "politycznie niepoprawną" - czytamy w oświadczeniu.

Z radością powitano również uruchomienie Telewizji Trwam. Wyrażono nadzieję, iż "wkrótce rozwijając się i poszerzając ofertę programową będzie mogła wypełnić oczekiwany obszar przekazu telewizyjnego, w którym będzie prowadzona formacja religijna i narodowa".

Celem zespołu wspierania Radia Maryja, powstałego w 1997 r., jest wspieranie i doradzanie Radiu Maryja. W skład wchodzą:

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki - przewodniczący
Prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski
Prof. dr hab. inż. Roman Ciesielski h.c.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga
Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h.c.
Dr hab. Mirosław Kozłowski, prof. UW
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Leon Mikołajczyk
Prof. dr hab. Anna Raźny
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Gabriel Turowski
Prof. dr hab. inż. Jacek Walczewski
Dr inż. Antoni Zięba

W obradach Zespołu uczestniczyli również o. dr Zdzisław Klafka - Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów oraz o. Tadeusz Rydzyk - Dyrektor Radia Maryja.

KRRiT prowadziła monitoring tej stacji od 27 lutego do 12 marca tego roku. Według Rady, w telefonicznych wypowiedziach słuchaczy Radia Maryja pojawiają się wątki antysemickie, wobec których nadawca nie reaguje i nie zajmuje określonego stanowiska, "potwierdzając w ten sposób błędne przekonania i niewłaściwy stosunek do problemów antysemityzmu".

27 lutego radio wielokrotnie podawało z kolei informację "w świadomy sposób sfałszowaną". Chodzi o rzekome błogosławieństwo udzielone Radiu Maryja i Telewizji Trwam przez papieża Jana Pawła II podczas audiencji generalnej. "Informację tę zweryfikowała negatywnie Katolicka Agencja Informacyjna. Zdementował ją także na konferencji prasowej po konferencji Episkopatu Polski obecny na tejże audiencji ks. bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady Episkopatu do spraw mediów" - czytamy w dokumencie KRRiT.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagonka na Radio Maryja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl