SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagrody Dziennikarzy Małopolski: Grand Prix dla Anny Goc z „TP”, wśród nagrodzonych dziennikarze „GW”, Onetu i „Dziennika Polskiego”

W rozstrzygniętej właśnie edycji Nagród Dziennikarzy Małopolski Grand Prix otrzymała Anna Goc z „Tygodnika Powszechnego”. W poszczególnych kategoriach nagrodzono też dziennikarzy z „Gazety Wyborczej”, Onetu, „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej” i RMF FM.

Anna Goc, fot. „Tygodnik Powszechny” Article

Anna Goc została nagrodzona za reportaż „Laleczka się nie boi” zamieszczony w „Tygodniku Powszechnym”. W uzasadnieniu podkreślono unikalną formę tekstu, pokazanie bezduszności lekarzy w kontakcie z pacjentkami oraz ujawnienie patologii systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Goc oprócz tytułu Grand Prix i 5 tys. zł otrzymała Nagrodę w kategorii Reportaż prasowy.

W kategorii News nagrodę otrzymał Piotr Rąpalski z „Gazety Krakowskiej” za ujawnienie jak w magistracie, dzięki znajomościom i przy poparciu prezydenta miasta, łatwiej jest robić biznes, a w kategorii Dziennikarstwo Interwencyjne - Paweł Figurski z „Gazety Wyborczej” za - jak czytamy w uzasadnieniu - „odkrycie i konsekwentne drążenie bulwersującej sprawy, która miała nie ujrzeć światła dziennego”.

W kategorii Publicystyka zwyciężyła Anna Śmigulec z „Gazety Wyborczej” („za mądry tekst i publiczną dyskusję po nim, które trwale wpisały się w historię debaty o traktowaniu kobiet”), w kategorii wywiad - Emilia Padoł z Onetu („za unikatową umiejętność wykorzystania energii, jaką dostarcza spotkanie dwojga ludzi”), a w kategorii Dziennikarz Kulturalny - Łukasz Gazur z „Dziennika Polskiego” („za niestrudzone podążanie za scenariuszem, pisanym przez życie oraz politykę, który dotyczy Teatru Starego”).

W kategorii Dziennikarz Lokalny nagrodzeni zostali Małgorzata Mrowiec i Arkadiusz Maciejowski z „Dziennika Polskiego” („za opisanie rodzinno-towarzyskiego układu, który w zadziwiający sposób przejmował kontrolę nad lokalami użytkowymi i mieszkaniami komunalnymi”, a w kategorii Dziennikarz Specjalistyczny - Monika Szubrycht z Interii („za stworzenie raportu, który opisuje jak traktować ludzi, którzy myślą, że już zniknęli”).

W kategorii Materiał Telewizyjny, której patronem jest Jan Rojek, zwyciężyli Anna Barańska-Całek i Michał Fuja z TVN („za rekonstrukcję ostatnich chwil życia zamordowanej 17-nastolatki i opisanie udziału funkcjonariuszy w zbrodni”), w kategorii Materiał Radiowy - redakcja „Faktów” RMF FM (za akcję „Biało-czerwona sztafeta RMF”, która „pokazała, że można łączyć w chwili kiedy większość z nas jest podzielona”), w kategorii Materiał Internetowy - Arkadiusz Maciejowski, Piotr Ogórek i Artur Drożdżak z „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” („za pokazanie brutalnych walk w oku kamery, które miały przygotowywać pseudokibiców do walk z policją”), a w kategorii Fotoreporter - Tadeusz Koniarz („za genialne zdjęcia. ale też szlachetny i wzruszający cel, jaki przyświecał autorowi”).

W kategorii Osobowość Medialna nagrodzono 5-letniego Arka, bohatera bloga nakolkach.com, który samodzielnie dojechał na wózku inwalidzkim do Morskiego Oka. Ponadto przyznano wyróżnienie Edycie Żemle, Pawłowi Ławińskiemu i Marcinowi Wyrwałowi z Onetu za serię publikacji o przypadkach molestowania i mobbingu w Żandarmerii Wojskowej (w konsekwencji tych materiałów zdymisjonowano szefa krakowskiej jednostki Żandarmerii Wojskowej).

Nagrody Dziennikarzy Małopolski przyznano po raz piętnasty, podczas gali w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha. Konkurs jest inicjatywą środowiskową, w którym nagradzani są najlepsi dziennikarze z Małopolski oraz z mediów mających swoje główne siedziby w tym regionie.

Kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski tworzą Blanka Baranowska z RMF FM, Przemysław Bolechowski z Radia Kraków; Krzysztof Brożek, Monika Góralewska z TVN; Rafał Grzyb z Polskiej Agencji Prasowej; Paulina Ibek z TVP Kraków, Marek Kęskrawiec z „Dziennika Polskiego”, Jarosław Knap z Krakowskiej Grupy Multimedialnej, Magdalena Kursa z „Gazety Wyborczej”, Maciej Kwaśniewski z „Taternika”, Agnieszka Łopatowska z Interii, Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego”, Marzena Suchan z Onetu, Jerzy Sułowski z „Gazety Krakowskiej” oraz Łukasz Wojtusik z Grupy Radiowej Agory.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagrody Dziennikarzy Małopolski: Grand Prix dla Anny Goc z „TP”, wśród nagrodzonych dziennikarze „GW”, Onetu i „Dziennika Polskiego”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Benek
Znowu Gazur? I jeszcze z glupim uzasadnieniem?...Nieporozumienie
8 8
odpowiedź