SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Największe zyski dały w grudniu ubezpieczeniowe fundusze akcyjne

Wśród funduszy ubezpieczeniowych liderem wzrostów w grudniu, podobnie jak w całym roku, zostały fundusze akcyjne.

Najlepszy z nich – Gerling DWS Akcji UFK przyniósł w ostatnim miesiącu zysk na poziomie +7,7%, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Zdaniem Analiz Online, ostatnie trzy miesiące roku to, po raz kolejny, świetny czas dla osób inwestujących swoje środki na rynku akcji.

„Nie dziwi dominacja funduszy lokujących środki na krajowym rynku akcji w sytuacji, gdy główny giełdowy indeks rośnie o +5,32%. Nieco lepiej wypadły inwestycje w segmencie największych i najbardziej płynnych spółek, gdzie WIG 20 wzrósł o +5,4%” – czytamy w raporcie.

Na drugim miejscu pod względem najwyższej stopy zwrotu w grudniu znalazł się zarządzany przez Credit Suisse Asset Management fundusz Winterthur Polskich Akcji UFK, którego jednostka wzrosła o +7,3%.

„Średni wynik w grupie funduszy akcyjnych to +4,7%, czyli nieco więcej niż wzrost indeksu IRFU-akp, stanowiącego nasz benchmark dla tej grupy (75% indeks WIG i 25% IRP – indeks rynku pieniężnego). Zmniejszeniu uległ spread pomiędzy najlepszym i najgorszym wynikiem w grupie, który w grudniu wyniósł 5,7 pkt. procentowego” – czytamy dalej w raporcie.

Grudzień nie należał do dobrych miesięcy dla posiadaczy jednostek funduszy zaangażowanych na zagranicznych rynkach akcji. Z jednym wyjątkiem – fundusz Nordea Dalekowschodnich Akcji Plus UFK, inwestujący na najbardziej wzrostowym z rozwiniętych rynków świata (indeks Nikkei 225 zyskał w 2005 w roku więcej niż WIG), przyniósł +5,2% zysku.

W czwartym kwartale nieco gorzej prezentowała się koniunktura na krajowym rynku skarbowych papierów dłużnych, gdzie IROS (Indeks Rynku Obligacji Skarbowych) wzrósł o zaledwie +0,18%).

Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących na rynku obligacji wyniosła w grudniu +0,76% i wszystkie UFK zakończyły miesiąc nad kreską.

Najlepiej poradzili sobie zarządzający funduszem Cardif Bezpieczny UFK, którego jednostka zyskała +2,9%. Kolejne w zestawieniu, Amlico Stabilny UFK i Finlife Obligacji, przyniosły znacznie niższe zyski – odpowiednio +1,66% i + 1,48%.

Spośród 48 funduszy polskich papierów dłużnych (PDP), jedynie zarządzającym siedmioma z nich udało się pokonać benchmark oparty na średniej, ważonej wielkością emisji, rentowności obligacji skarbowych (indeks IROS), który zyskał w grudniu +1,27%.

Grudzień to również ósmy w minionym roku okres dobrej koniunktury dla funduszy hybrydowych – mieszanych i stabilnego wzrostu, inwestujących pozyskane aktywa jednocześnie w akcje i obligacje.

Średni wynik wśród funduszy mieszanych (grupa MIP) wyniósł +3,08%, co niemal odpowiadało stopie zwrotu naszego benchmarku IRFU-mip (+3,1%). Tym razem najlepszy wynik, +5,5% należał do funduszu Allianz Dynamiczny UFK. Tylko nieznacznie ustępował mu Finlife Aktywny UFK, którego jednostka zyskała na wartości +5,3%.

Przeciętny wynik w grupie funduszy stabilnego wzrostu SWP, to +2,21% wobec wzrostu benchmarku o +2,0%. Liderem grupy został fundusz Gerling Wzrostu i Dochodu UFK, który jako jedyny dał zarobić więcej niż 4%.

„W przypadku zagranicznych funduszy mieszanych (grupa MIZ) odnotowaliśmy dwa przypadki ujemnej stopy zwrotu. Co ciekawe, oba dotyczyły produktów jednego z towarzystw, a głębokość start była bardzo zbliżona mimo, iż jeden z nich inwestuje w papiery denominowane w EUR a drugi – w USD. Średni wynik funduszy z grupy MIZ w grudniu to +0,54%, a najlepiej w tym miesiącu wypadły dokonania funduszu Sampo Międzynarodowy Zrównoważony UFK (+2,48%)” – podały Analizy Online.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Największe zyski dały w grudniu ubezpieczeniowe fundusze akcyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl