SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Największy zysk miał w lutym OFE Pocztylion

Największy zysk spośród OFE miał w lutym OFE Pocztylion, którego jednostki rozrachunkowe zyskały na wartości 2,2 proc.

W rankingu krótkoterminowym przodują OFE AIG, Nationale Nederlanden Polska OFE oraz OFE Pocztylion.

Poinformował w czwartek ośrodek analityczny Analizy Online.

W lutym wzrosła wartość wszystkich jednostek rozrachunkowych OFE, a średnia ich wzrostu wyniosła 1,9 proc.

"To dobre wyniki, jednak dużo słabsze niż w styczniu. Lutowe osłabienie wzrostów cen akcji na polskiej GPW odbiło się znacznie na stopach zwrotu OFE. W styczniu, kiedy WIG zyskał 6,3 proc. średnia SAFU-emp wyniosła 2,8 proc., a najlepszy z funduszy - OFE Pekao zarobił aż 4,2 proc." - napisano w raporcie.

Najlepszy okazał się OFE Pocztylion, który wypracował zysk w wysokości 2,2 proc.

Jak oceniają analitycy ośrodka Analizy Online, prawdopodobnie głównym przyczynkiem wzrostu tego funduszu w lutym było posiadanie w portfelu znacznego udziału spółek z branży budowlanej, która była w minionym miesiącu zdecydowanie najbardziej zyskowna. Subindeks WIG-Budownictwo wzrósł o 17,9 proc.

Prawie 10 proc. aktywów znajdujących się w części akcyjnej portfela OFE Pocztylion ulokowana była w trzech spółkach z sektora budownictwa, których akcje zanotowały w lutym wysokie stopy zwrotu: ECHO (15,6 proc.), GTC (30 proc.) oraz PBG (14,6 proc.).

Najsłabszy natomiast był w lutym Bankowy OFE. Zarobił on 1,5 proc., a średnia zmiana cen jednostek rozrachunkowych wyniosła 1,9 proc.

Jak podaje ośrodek Analizy Online, aż 13 OFE udało się w lutym pokonać wyniki modelowego benchmarku funduszy emerytalnych, składającego się w 30 proc. ze wzrostu indeksu WIG i 70 proc. wzrostu indeksu IROS.

"W minionym miesiącu wskaźnik ten zyskał 1,8 proc., z czego 1 proc. pochodził ze wzrostów części dłużnej, a 0,8 proc. części akcyjnej. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją, gdy dużo większa część wzrostu benchmarku pochodziła z jego części akcyjnej" - czytamy.

W lutowym rankingu długoterminowym, obejmującym 36 miesięcy, liderem został Generali OFE. Następne w kolejności były AIG OFE i OFE Dom.

"Z drugiej strony, pomimo wypracowanej prawie dwuprocentowej stopy zwrotu, najsłabiej wypadł znów OFE Allianz Polska. Od kilku miesięcy z oceną 1a dotrzymują mu kroku OFE Ergo Hestia oraz Sampo OFE" - napisano.

OFE AIG, lider w rankingu długoterminowym, przodował także w zestawieniu krótkoterminowym, obejmującym okres 12 miesięcy.

Wśród najlepszych w rankingu krótkoterminowym oprócz tego funduszu znalazły się również ING Nationale Nederlanden Polska OFE oraz fundusz, który w lutym wypracował najwyższą stopę zwrotu - OFE Pocztylion.

W rankingu krótkoterminowym najsłabiej wypadły, podobnie jak w długoterminowym, OFE Allianz Polska oraz OFE Ergo Hestia. Dołączył do nich także Bankowy OFE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Największy zysk miał w lutym OFE Pocztylion

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl