SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naprawianie krzywd w TVP

Do TVP do pracy wróci dziesięciu dziennikarzy zwolnionych przez poprzedni zarząd telewizji publicznej

Zarząd TVP S.A. przyjął wczoraj sprawozdanie przedstawione przez Komisję ds. dziennikarzy powołaną przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Zarząd zaaprobował wnioski Komisji, w tym - o przywrócenie do pracy dziesięciorga dziennikarzy zwolnionych z TVP S.A. w ostatnich latach. Informacje dotyczące trójki spośród tej dziesięcioosobowej grupy powinny zostać rozszerzone – uznał Zarząd podczas dyskusji. W odniesieniu do 50 dziennikarzy Komisja oceniła, że posiadane kwalifikacje i znajomość warsztatu telewizyjnego uzasadniają podjęcie z nimi współpracy.

„Gest w kierunku uszanowania pracowników Firmy, to nie jest typowa praca Zarządu, ale jest to bardzo ważne z punktu widzenia postrzegania Firmy przez opinię publiczną niezwykle wyczuloną na to, co dzieje się wewnątrz TVP S.A.” – powiedział w czasie posiedzenia Zarządu prezes Jan Dworak.

W rekomendowanej dziesiątce są m.in. Piotr Górecki (szef reporterów Polsatu), Agnieszka Romaszewska-Guzy, Marcin Oblaciński czy Tadeusz Szyma. 

Zadaniem Komisji ds. zwolnionych dziennikarzy było rozpatrzenie skarg wynikających z listów skierowanych do nowo powołanego Prezesa i zgłaszanych na forum publicznym. Komisja rozpatrywała skargi i wnioski dziennikarzy pozbawionych pracy głównie w wyniku zwolnień grupowych w latach 2000 – 2003. Nie rozpatrywała natomiast spraw dotyczących osób nie będących dziennikarzami, ani nie prowadziła weryfikacji zwolnień grupowych. Podstawowym celem Komisji było zbadanie tych skarg, które wskazywały, że zwolnień dokonano z przyczyn pozamerytorycznych, niezgodnie z poziomem kwalifikacji i dorobkiem zawodowym, w sposób niesprawiedliwy, krzywdzący dziennikarzy.

Komisja zbadała 97 spraw. Konsultowała się z przedstawicielami stowarzyszeń dziennikarskich, a także ustalała to, czy osoby zwolnione chcą podjąć ponownie pracę lub współpracę z Telewizją Polską. Starała się też uzupełnić wiedzę o przyczynach i okolicznościach zwolnienia. Komisja odbyła szereg spotkań, w tym posiedzenie wyjazdowe w OTV Łódź.

Komisja zaproponowała także Zarządowi wprowadzenie systemu oceny kompetencji i potencjału zawodowego pracowników Spółki, wprowadzenia systemu ocen dziennikarskich, przywrócenia kart zawodowych.

Komisja zasugerowała też bieżące analizowanie przez Biuro Zarządu i Spraw Korporacyjnych sytuacji dziennikarzy w TVP. Komisja uważa, że kwalifikacje wielu dziennikarzy zatrudnionych w TVP nie są w pełni wykorzystywane.

Komisja zaproponowała też Zarządowi TVP wprowadzenie Karty współpracownika określającej obowiązki i prawa dziennikarza podejmującego współpracę w telewizją publiczną.

Prace Komisji ds. dziennikarzy zostały zainicjowane przez Zarząd TVP S.A. Decyzję o powołaniu Komisji podjął Prezes Zarządu TVP w Piśmie Okólnym z dnia 1 marca 2004 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Naprawianie krzywd w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl