SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP oczekuje od nowego rządu realizacji programu konwergencji

Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza będzie obniżał deficyt budżetowy, realizując obecny program konwergencji, który zakłada spełnienie wszystkich kryteriów z Maastricht w 2007 roku.

Zadeklarował w czwartek wiceprezes NBP Jerzy Pruski.

„Mamy plan konwergencji, który zakłada stopniowe ograniczanie deficytu budżetowego. Należy sobie życzyć, aby ten plan był realizowany” – powiedział Pruski dziennikarzom, pytany o oczekiwania NBP co do planów budżetowych nowego rządu.

„Zwracamy uwagę, czy są to długoterminowe rozwiązania, które będą sprzyjały stabilnemu ograniczaniu deficytu budżetowego tak, byśmy mogli spełniać kolejne kryteria związane z przystąpieniem Polski do strefy euro” – powiedział także Pruski.

Zaktualizowany polski program konwergencji zakłada stopniową obniżkę deficytu budżetowego (tzw. general government deficit) do 2,2% PKB w 2007 roku z 5,4% w roku 2004 (włączając do obliczeń otwarte fundusze emerytalne).

Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które po zwycięskich wyborach utworzyło mniejszościowy rząd, chce spełnienia kryteriów z Maastricht w ciągu czterech lat, ale samą decyzję o przyjęciu euro uzależnia od tego, kiedy będzie ona najkorzystniejsza dla polskiej gospodarki.

Wiceprezes NBP poinformował również, że bank centralny zajmie się analizą bardzo dobrego wykonania tegorocznego budżetu.

„Będziemy analizować przyczyny takiej bardzo dobrej sytuacji budżetowej. Musimy zwrócić uwagę, jakie były założenia niektórych części budżetowych, np. lepszej od oczekiwań dynamiki przychodów podatkowych” – powiedział Pruski.

Dodał, że po części jest to efekt dobrych wyników przedsiębiorstw, które przekładają się z jednej strony na wyższe wpływy podatkowe, a z drugiej – na dywidendy dla Skarbu Państwa.

Deficyt budżetu po wrześniu 2005 roku wyniósł 17,78 mld zł, czyli 50,8% rocznego planu. Rok wcześniej było to 63,9% planu, a lutowy harmonogram resortu na ten rok przewidywał 81,5%.

Dochody budżetu państwa po wrześniu 2005 roku osiągnęły poziom 133,06 mld zł, czyli 76,2% planu, zaś wydatki – 150,85 mld zł, czyli 71,9%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP oczekuje od nowego rządu realizacji programu konwergencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl