SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP: RPP sugeruje możliwość podwyżek stóp

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w marcu stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, choć powtórzyła, że w najbliższym czasie zacieśnienie polityki pieniężnej może okazać się konieczne.

RPP podkreśliła, że skala ewentualnych podwyżek stóp będzie zależeć od tego, czy utrzyma się wysoki wzrost popytu krajowego, wynika wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

"Ustabilizowanie inflacji w pobliżu celu 2,5% i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższym czasie" - podano w komunikacie.

"Skala tego zacieśnienia będzie zależeć w dużej mierze od tego, czy napływające dane potwierdzą oczekiwania, że w najbliższych kwartałach utrzyma się wysoki wzrost popytu krajowego, najprawdopodobniej przewyższający wzrost potencjalnego PKB, a także od kształtowania się innych elementów procesów gospodarczych w Polsce i na świecie oraz ich wpływu na przyszłą inflację w Polsce" - czytamy dalej.

RPP powtórzyła też swoją ocenę, według której w krótkim okresie zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa netto będą wyraźnie niższe niż wskazuje projekcja styczniowa.

"W średnim okresie prawdopodobna jest kontynuacja stopniowego zwiększania dynamiki płac, co może prowadzić do wzrostu inflacji. Rada ocenia, że wzrost inflacji będzie prawdopodobnie umiarkowany, o ile utrzyma się wysokie tempo wzrostu wydajności oraz niska dynamika cen zewnętrznych, związana z procesem globalizacji i towarzyszącym jej wzrostem konkurencji na rynku dóbr i usług podlegających wymianie międzynarodowej" - głosi komunikat.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%).

Inflacja konsumencka w luty wyniosła 1,9% r/r wobec 1,6% (po rewizji) w styczniu.

Z ankiety agencji ISB wynikało, że wszyscy ekonomiści spodziewali się pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie na marcowym posiedzeniu.

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.

Następne posiedzenie rady odbędzie się 17 kwietnia i będzie poświęcone rozpatrzeniu projektu "Raportu o inflacji", zawierającego m.in. projekcję inflacyjną. "Raport" zostanie ostatecznie przyjęty na posiedzeniu w dniach 24-25 kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: RPP sugeruje możliwość podwyżek stóp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl