SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP: stabilny system finansowy, ale istnieje ryzyko dla jego działalności

Przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przyczyniło się do poprawy wyników finansowych sektora bankowego w kolejnych kwartałach 2010 r., ale ewentualne znaczne pogorszenie jakości portfela kredytów hipotecznych może mieć wpływ na sytuację niektórych podmiotów sektora ubezpieczeń, napisał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Przeglądzie stabilności systemu finansowego. Grudzień 2010 r."

NBP: stabilny system finansowy, ale istnieje ryzyko dla jego działalności

W ocenie NBP bieżąca sytuacja sektora bankowego wyraźnie poprawiła się w porównaniu z momentem publikacji ostatniego "Raportu..." w lipcu 2010.

"Obserwowane od I kwartału 2009 r. przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przyczyniło sie do poprawy wyników finansowych sektora bankowego w kolejnych kwartałach 2010 r. Wyniki finansowe banków są jednak nadal niższe niż w okresie poprzedzającym światowy kryzys
gospodarczy i finansowy, co jest głównie wynikiem materializacji ryzyka kredytowego zakumulowanego w bilansach banków w okresie dobrej koniunktury oraz wyższych kosztów finansowania banków" - głosi raport.

W efekcie w pierwszych trzech kwartałach 2010 r. wyniki sektora bankowego poprawiły się istotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Wynik finansowy netto sektora bankowego był w tym okresie o około 25% wyższy niz w analogicznym okresie 2009 r.

"Chociaż wyniki finansowe polskiego sektora bankowego uległy obniżeniu w stosunku do okresu poprzedzajacego globalny kryzys finansowy, jego sytuacja korzystnie odróżnia się od sytuacji banków w krajach rozwiniętych. Większość banków komercyjnych kontrolowanych przez nierezydentów osiagnęła wyższą rentowność aktywów niż ich spółki-matki" - czytamy dalej.

W ocenie analityków banku centralnego sytuacja sektora niebankowych instytucji finansowych nie stwarza istotnych zagrożeń dla stabilnosci systemu finansowego. Koncentracja na świadczeniu tradycyjnych usług finansowych i ubezpieczeniowych oraz stosunkowo niewielka skala powiązań z bankami sprawiają, że wpływ niebankowych instytucji finansowych na sytuację sektora bankowego w Polsce jest niewielki.

"Z drugiej strony, ewentualne znaczne pogorszenie jakości portfela kredytów hipotecznych może mieć wpływ na sytuację niektórych podmiotów sektora
ubezpieczeń, gdyż istnieje silna koncentracja portfela ubezpieczeń tych kredytów wśród zakładów ubezpieczeń majątkowych" - czytamy dalej.

Zdaniem NBP analiza przedstawiona w Raporcie pozwala stwierdzić, że rozwój sytuacji gospodarczej zgodny ze ściezką centralną październikowej projekcji NBP nie bedzie stwarzać zagrożeń dla stabilnego funkcjonowania systemu finansowego, pomimo prawdopodobnego utrzymania sie przez okres co najmniej kilku kwartałów niższych wyników finansowych niż w latach 2007-2008.

"Perspektywy światowej koniunktury są jednak nadal obciążone znaczną niepewnością. Można zidentyfikować dwa główne, wzajemnie wykluczające się, czynniki ryzyka, które będą wpływać na stabilność krajowego systemu finansowego. Pierwszym z tych czynników ryzyka jest rozwój sytuacji makroekonomicznej w krajach Unii Europejskiej i innych krajach wysoko rozwiniętych. (...) Drugi ze zidentyfikowanych czynników ryzyka dotyczy perspektyw akcji kredytowej. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, który przedstawiają prognozy ośrodków analitycznych, jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego w gospodarce światowej i gospodarce Polski" - wynika z raportu NBP.

NBP uważa, że w takich warunkach można spodziewać się stopniowego zwiększenia popytu na kredyt. Czynnikiem ryzyka jest możliwość wystąpienia nadmiernego wzrostu akcji kredytowej, szczególnie w segmencie kredytów mieszkaniowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: stabilny system finansowy, ale istnieje ryzyko dla jego działalności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl