SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP: UniCredito Italiano połączy Pekao SA i BPH do końca 2006 r.

UnICredito Italiano zamierza przeprowadzić połączenie banków BPH i Pekao SA do końca 2006 roku, poprzez przeniesienie całego majątku BPH na Pekao SA w zamian za akcje, które Pekao SA wyda akcjonariuszom BPH.

Podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie w poniedziałek.

„Wnioskodawca zamierza przeprowadzić połączenie do końca 2006 roku” – podano komunikacie.

Procesem połączenia będą kierować zarządy obu banków, które powołają w tym celu komitet sterujący na czele z prezesem Banku Pekao SA.

„W trakcie realizacji procesu UniCredito dokona właściwej oceny i zdecyduje, którzy członkowie zarządu BPH powinni zostać dokooptowani do składu zarządu połączonego banku, uwzględniając konieczność zapewnienia stabilności połączonego banku w trakcie procesu transformacji i po jego zakończeniu” – czytamy dalej.

NBP podał też, że UCI zadeklarował, iż nie zmieni nazwy BPH przed połączeniem z Pekao SA. Połączony bank będzie kontynuował działalność pod firmą „Bank Pekao SA” lub „pod firmą stanowiącą kombinację firm ‘Bank Pekao SA’ oraz ‘Bank BPH SA’, uzupełnioną o informację o członkostwie połączonego banku w grupie UniCredito”.

UCI zapewni też, aby co najmniej połowę składu zarządu połączonego banku (w tym prezes) i połowę składu rady nadzorczej (w tym przewodniczący) stanowiły osoby, które dobrze znają rynek bankowy w Polsce, „tj. stale zamieszkałe w Polsce, władające językiem polskim i posiadające odpowiednie doświadczenie na rynku polskim”, podano dalej.

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostało parafowane porozumienie polskiego rządu z UniCredito Italiano przewidujące m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku. Pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA, a pracownicy otrzymają dwuletnie gwarancje zatrudnienia. Porozumienie przewiduje ponadto prawo Ministerstwa Skarbu Państwa do mianowania dwóch członków rady nadzorczej BPH. Ostateczne podpisanie umowy przewiduje się w poniedziałek lub wtorek.

Także w środę, wieczorem, Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wydała zgodę na wykonywanie przez UCI praw głosów 66-75% akcji Banku BPH. UCI posiada obecnie 71,03% akcji tego banku, które przejęła wraz z niemiecką grupą HVB. Zgoda komisja była niezbędna do przeprowadzenia fuzji banków Pekao SA i BPH.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: UniCredito Italiano połączy Pekao SA i BPH do końca 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl