SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Negatywnie o Polsce w zagranicznych telewizjach

Zagraniczne telewizje w październiku relacjonowały głównie wydarzenia z polskiej polityki, zwykle w negatywnym kontekście.

W nowym raporcie „Zagraniczne telewizje o Polsce”  Instytutu Monitorowania Mediów znalazły się publikacje o Polsce i Polakach wyemitowane w dniach 1 – 31 października br. Wyemitowały je następujące stacje telewizyjne: anglojęzyczne EuroNews, CNN, BBC World, niemieckie ARD i ZDF oraz francuska TV5. W sumie ukazało się 316 materiałów odnoszących się do naszego kraju, z których większość miała charakter neutralny. Przekazy w całości poświęcone Polsce stanowiły 18 procent wszystkich monitorowanych materiałów, zaś wzmianki o Polsce lub Polakach pojawiły się w 17 procentach publikacji.

Październikowa analiza wykazała, że nadal wśród przekazów o Polsce więcej jest materiałów negatywnych niż pozytywnych. Za informację mającą najlepszy wpływ na wizerunek naszego kraju za granicą uznano wiadomość o przyznaniu polskiemu studentowi nagrody za projekt logo, które będzie firmowało przyszłoroczne obchody 50. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego. Natomiast negatywnie oceniono materiały dotyczące bieżących wydarzeń w świecie polityki w Polsce.

W październiku to właśnie kontrowersje polityczne wzbudziły największe zainteresowanie mediów zagranicznych. Aktualna sytuacja w Polsce została określona mianem kryzysu, którego zalążkiem było ujawnienie procesu korumpowania posłów opozycyjnych przez przedstawicieli rządu w celu uzyskania poparcia politycznego. Doniesienia na trzy związane ze sobą tematy - kryzys polityczny w Polsce, pro- i antyrządowe demonstracje oraz ponowne zawiązanie koalicji rządowej PiS-u z Samoobroną - stanowiły blisko 40 procent wszystkich wyemitowanych materiałów.

Stacje EuroNews i BBC World na bieżąco informowały o kolejnych fazach kryzysu politycznego w Polsce. Podkreślano, że premier Kaczyński chce za wszelką cenę uniknąć wcześniejszych wyborów parlamentarnych, których domaga się opozycja. Doniesienia przypominały, że koalicja rozpadła się z powodu różnicy stanowisk w sprawie budżetu na rok 2007 i zwiększenia militarnego zaangażowania Polski w Afganistanie.
Na uwagę zasługują doniesienia BBC World, która określiła braci Kaczyńskich jako kontrowersyjne postacie zarówno w kraju, jak i za granicą. Z reportażu można było dowiedzieć się, że doszli oni do władzy dzięki poparciu elektoratu niezadowolonego z członkostwa w Unii Europejskiej. BBC World zamieściła także wypowiedź prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, szefowej Instytutu Spraw Publicznych, która wskazała na problem obniżenia jakości debaty publicznej w Polsce. Kolarska-Bobińska podkreśliła, że zanika poprawność polityczna, a wypowiedzi polityków są coraz bardziej brutalne. Reporter podsumował materiał słowami: mamy obecnie do czynienia z najpoważniejszym kryzysem politycznym z Polsce od upadku komunizmu.
Wszystkie monitorowane stacje poinformowały o anty- i prorządowych demonstracjach zorganizowanych w Warszawie. Różnicą w doniesieniach były liczby uczestników poszczególnych zgromadzeń. Reporter niemieckiej stacji zwrócił uwagę na fakt, że spory polityczne przeniosły się z parlamentu na ulicę, ponieważ politycy nie są zdolni do znalezienia rozwiązania zaistniałego kryzysu.

Ponad 50 materiałów poświęcono powrotowi do rządu Andrzeja Leppera i odnowieniu koalicji, która rozpadła się kilka tygodni wcześniej. Bardzo krytyczne w przekazach na ten temat były telewizje ARD i ZDF. W komentarzach podkreślano, że trudno pozytywnie oceniać przyszłość nowego rządu, skoro aż 60 procent społeczeństwa nie chce w nim Andrzeja Leppera, a poziom wzajemnej nieufności jest wyjątkowo duży.

Pozytywną informacją o Polsce był news o zwycięstwie Szymona Skrzypczaka, 23-letniego studenta, w konkursie zorganizowanym wspólnie przez wszystkie instytucje unijne. Polak zaprojektował logo z napisem Together, upamiętniające 50. rocznicę podpisania Traktatu Rzymskiego. W nagrodę otrzymał 6000 €. W pozostałych przekazach media poświęciły dużo uwagi wizycie premiera Kaczyńskiego w Berlinie oraz stosunkom polsko-niemieckim. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się nadal temat migracji zarobkowej w Unii Europejskiej oraz jej ekonomicznych i społecznych skutków dla poszczególnych państw. Telewizje podejmowały również temat spotkania Grupy Wyszehradzkiej, incydentu związanego z niemieckim statkiem, a nawet konkursu Miss World zorganizowanego w Warszawie.

Analiza semantyczna informacji z października pokazuje, że w przekazach rzadko pojawiały się pozytywne wyrażenia lub określenia odnoszące się do Polski. Zagraniczni widzowie częściej mogli usłyszeć, że nasz kraj jest trudnym sąsiadem, u którego trwa permanentny kryzys rządowy, a rządzący państwem to skrajnie konserwatywni bliźniacy. Premier wykazuje mało skrupułów w doborze koalicjanta, którego określa mianem warchoła. W ten sposób wicepremierem zostaje osoba, która ma sądowe zarzuty i zależy jej tylko na samej władzy. Według słów z materiałów telewizyjnych, wizerunek PiS-u jako pogromców korupcji został podarty na strzępy przez korupcję polityczną (chodzi o tzw. aferę taśmową).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Negatywnie o Polsce w zagranicznych telewizjach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl