SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

nfz złamał prawo

Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył swojej pozycji dominującej ustalając zasady kontraktowania świadczeń zdrowotnych w stomatologii - stwierdził Prezes UOKiK.

Postępowanie wszczęte na wniosek Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie wykazało, że NFZ narzucał kontrahentom rażąco niskie ceny za usługi stomatologiczne. W opinii UOKiK takie działanie może prowadzić do obniżenia standardu świadczeń, a nawet ograniczyć do nich dostęp.

Narodowy Fundusz Zdrowia jest jedynym podmiotem uprawnionym do organizowania i finansowania świadczeń zdrowotnych na rzecz osób objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Podstawą ich udzielania jest umowa zawierana między Funduszem i świadczeniodawcą. Zdaniem Urzędu NFZ wykorzystał swoją pozycję i ustalił ceny na usługi stomatologiczne w oderwaniu od ich rzeczywistych kosztów. Ponadto nie przedstawił wiarygodnych danych uzasadniających ustalenie opłat na tak niskim poziomie. UOKiK ocenił, że mogły być zaniżone nawet o 25 proc. Z materiałów zgromadzonych w toku postępowania wynika, że metoda ustalania cen nie została oparta o analizę kosztów świadczeń dentystycznych. Oznacza to, że cena została ustalona arbitralnie i narzucona kontrahentom. W opinii Urzędu zapłata za świadczenie powinna gwarantować pokrycie jego kosztów i zapewnić uczciwy zysk. Działanie NFZ zmusiło jego kontrahentów do dofinansowania usługi  z własnych środków.

Decyzja została wydana 7 marca 2007 roku. NFZ skorzystał z prawa do złożenia odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - informuje Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: nfz złamał prawo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl