SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie karać dziennikarzy

Posłowie chcą karać dziennikarzy za informacje. Środowisko dziennikarskie protestuje.

O decyzji sejmowej komisji, która chce przywrócić przepis o karaniu dziennikarzy za informacje, które wprowadzają w błąd inwestorów giełdowych, informowaliśmy wczoraj.

Wg gazety "Rzeczpospolita decyzja posłów zbulwersowała środowisko dziennikarskie. Maciej Hoffman, dyrektor Generalny Izby Wydawców Pracy, przesłał do przewodniczących wszystkich klubów poselskich list, pod którym podpisali się redaktorzy naczelni wiodących tytułów prasowych. Protestuje w nim przeciwko stawianiu znaku równości między materiałem prasowym a rekomendacją przygotowaną przez maklera giełdowego czy analityka finansowego. - W ten sposób ogranicza się wolność wypowiedzi dziennikarskiej oraz prawa redakcji doanalizy i wyrażania własnej niezależnej opinii - napisał.

Ustawa ma implementować przepisy unijnej dyrektywy nr 2003/125/EC z 22 grudnia 2003 r. Tyle że ta nie nakazuje karać dziennikarzy. Pozwala ona wyłączyć ich spod odpowiedzialności, o ile w prawie krajowym istnieją już przepisy gwarantujące rzetelność ich pracy. Chodzi o to, aby fakty oddzielać od interpretacji, aby wykorzystywane w tekście źródła były prawidłowe, a wszelkie prognozy podawane właśnie jako prognozy ze wskazaniem założeń, na jakich zostały oparte. Polskie prawo prasowe nakłada już na dziennikarzy te obowiązki - czytamy w "Rz".

Dzisiaj poznamy decyzję Sejmu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie karać dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl