SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie kupuj nowego komputera

Ekolodzy: Lepiej podrasować stary komputer niż kupować nowy

Wyprodukowanie jednego komputera wymaga zużycia nawet 10 razy więcej paliw kopalnych i związków chemicznych, niż waży sam komputer. Z punktu widzenia środowiska lepiej jest więc podrasować stary komputer niż kupować nowy - wynika z raportu, o którym informuje serwis "EurekAlert". Dla porównania, wyprodukowanie samochodu albo lodówki wymaga zużycia ilości energii i materiałów około dwukrotnie przekraczającej wagę tych urządzeń - informuje raport "Computers and the environment" dotyczący wpływu rewolucji technologii informatycznej na środowisko. Opracowali go eksperci United Nations University (UNU).

Komputery maleją, a ich moc wzrasta. Jednocześnie zwiększa się wpływ ich produkcji na środowisko. Procesy produkcyjne zużywające masę materiałów i energii, coraz większa popularność PC-tów oraz tempo, w jakim są one złomowane, ustępując miejsca nowszym modelom, powodują piętrzenie się gór złomu i coraz większe zapotrzebowanie na zasoby. Zwiększa się też zanieczyszczenie środowiska i - pośrednio - zmiany klimatu.

Autorzy badań obliczyli, że wyprodukowanie komputera ważącego 24 kg (w tym 17-calowego monitora CRT), wymaga zużycia przynajmniej 240 kg paliw, 22 kg związków chemicznych i 1,5 tony wody. Daje to w sumie 1,8 tony materiałów.

Choć do pracy komputera nie trzeba wiele energii, to kombinacja energochłonności procesu jego produkcji oraz krótkiego czasu życia tego produktu zwiększa jego szkodliwy wpływ na środowisko, stawiając go na równi z lodówką - jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych.

Mikroprocesory to części komputera, których produkcja jest najbardziej kosztowna - podkreśla jeden z autorów badań, Ruediger Kuehr. Jest tak z powodu ich wyjątkowo małej wagi w stosunku do ilości energii i związków chemicznych, niezbędnych do produkcji.

Raport wzywa państwa członkowskie ONZ do zminimalizowania produkcji odpadów high-tech. Można to osiągnąć, produkując komputery o dłuższym czasie życia i poddając je recyklingowi - sugerują badacze. Inny autor raportu, Eric Williams zauważa jednak, że ponowne sprzedawanie albo podrasowanie sprzętu komputerowego wymaga 5-20 razy mniej energii niż jego recykling.

Jest tak dlatego, że większość energii zużytej w czasie życia komputera, to energia potrzebna do wytworzenia jego skomplikowanych elementów, najczęściej niszczonych podczas recyklingu, który pozwala odzyskać jedynie surowy materiał.

"Każdy właściciel powinien przemyśleć, czy naprawdę warto kupować nowy sprzęt, skoro udoskonalenie starego da ten sam efekt. Sprzedawanie starych komputerów na wtórnym rynku także ma znaczenie" - podkreśla Williams.

Raport porusza też kwestię zagrożenia zdrowia pracowników fabryk części komputerowych. Chodzi tu o kontakt np. ze związkami wykorzystywanymi w produkcji obwodów i plastikowych części obudowy komputera. Prowadzone w USA, Kanadzie i Szwecji badania wykazały wyższe stężenia części tych szkodliwych związków w organizmach ludzi - przypominają autorzy raportu. Dodali oni, że przy wystarczająco dużych stężeniach związki chemiczne mogą prowadzić do chorób układu nerwowego, a nawet raka.

Co roku na świecie sprzedaje się 130 mln komputerów. Do końca 2002 r. na świecie sprzedano w sumie miliard PC-tów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie kupuj nowego komputera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl