SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Nie kupywano mediów"

Prokuratura: zarząd Częstochowy nie kupował przychylności mediów

Prokuratura Rejonowa uznała, że Zarząd Powiatu Częstochowskiego nie kupował przychylności mediów, i odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie z oskarżenia byłego rzecznika starostwa powiatowego Piotra Barciuka - poinformował PAP w czwartek rzecznik prokuratury, Romuald Basiński.

W doniesieniu były rzecznik twierdził, że Zarząd powiatu podjął 27 sierpnia ubiegłego roku uchwałę, w której zobowiązywał się do płacenia (350-500 zł miesięcznie) jednej z lokalnych rozgłośni radiowych i dwóm miejscowym gazetom za zamieszczanie przychylnych starostwu i przez nie przygotowanych informacji.

Prokuratura ustaliła jednak, że co prawda umowy o sponsorowaniu publikacji powstały, ale nie zostały zawarte, a były jedynie - zgodnie ze wszystkimi procedurami - konsultowane (m.in. z radcą prawnym starostwa). Ponadto prokuratora uznała, że zastrzeżenia byłego rzecznika co do legalności zawierania takich umów "nie
zasługują na akceptację". Od decyzji prokuratury  przysługuje odwołanie - informuje Basiński.

W końcu listopada ubiegłego roku do częstochowskiej prokuratury wpłynęło doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, mającego polegać na kupowaniu przychylności lokalnych mediów przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Doniesienie złożył były rzecznik prasowy starostwa, zwolniony z pracy 15 listopada za - jak sam utrzymywał - przeciwstawianie się takim praktykom.

"Sponsorowanie tekstów dziennikarskich i audycjii nformacyjnych jest niezgodne z prawem, dlatego sprzeciwiłem się temu. Przygotowałem stosowną opinię w tej sprawie dla pani sekretarz powiatu, ale i tak otrzymałem od jednego ze starostów polecenie przygotowaniu artykułu do gazety. Odmówiłem i zostałem zwolniony" - powiedział w listopadzie Barciuk.

Wicestarosta Krzysztof Kubat odpierał wówczas zarzuty twierdząc, że "powody zwolnienia Barciuka były inne, a zarząd nie podpisał żadnej umowy z mediami".

Kubat przyznawał wcześniej, iż projekt uchwały o sponsoringu był przygotowany na prośbę mediów, ale po jego weryfikacji przez prawników wycofano się z niego i żadnej umowy nie podpisano.

Byli pracownicy starostwa nie po raz pierwszy oskarżają władze powiatu. Poprzedni wicestarosta odpowiada przed sądem za molestowanie tłumaczki, którego miał się dopuścić podczas wyjazdu służbowego do Niemiec. (PAP)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Nie kupywano mediów"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl