SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nielegalny abonament na TVP i PR!!!

Abonament radiowo-telewizyjny może być niezgodny z prawem UE. Komisja Europejska nie wyklucza postępowania w tej sprawie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że opłata abonamentowa jest programem pomocowym i powinna być zatwierdzona przez Komisję Europejską. Brak zgody komisji oznacza, że publiczne media korzystają z nielegalnej pomocy. Komisja Europejska nie wyklucza postępowania w tej sprawie - informuje "Rzeczpospolita".

Z taką interpretacją nie zgadza się Ministerstwo Kultury. “Europejska nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nie wprowadziła zmian do meritum istniejącej pomocy, jaką są opłaty abonamentowe, czyli rekompensaty kosztów związanych z realizacją usługi świadczonej w interesie ogólnym” - uważa rzecznik ministerstwa Anna Grodzisz. Według ministerstwa zmiany wysokości opłat czy zwolnienia z jego płacenia nie są zmianami merytorycznymi.

Ewentualne postępowanie Komisji Europejskiej nie będzie oznaczać, że media publiczne będą automatycznie musiały zwracać otrzymane fundusze. Jednak jeśli pojawi się skarga na przykład ze strony prywatnych uczestników rynku radiowo-telewizyjnego Komisja Europejska będzie musiała zająć się tą sprawą. Jeśli ustawa okaże się niezgodna z prawem unijnym ustawa będzie musiała być zmieniona, a media publiczne będą zobowiązane do zwrotu uzyskanych środków.

Wpływy z abonamentu w ubiegłym roku osiągnęły 898,7 mln zł. Ponad 500 mln zł z tych środków trafiło do TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nielegalny abonament na TVP i PR!!!

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl