SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemcy: Strajk dziennikarzy

Niemieccy dziennikarze prasy codziennej kontynuują strajk o podwyżkę płac oraz utrzymanie świadczeń socjalnych

Pracę przerwało wczoraj 1200 dziennikarzy w 34 redakcjach - poinformowały Niemiecki Związek Dziennikarzy (DJV) oraz związek zawodowy pracowników sektora usług "Ver.di".

Federalny Związek Wydawców Prasy (BDZV) uznał dane związkowe za "wyraźnie przesadzone". Rzecznik BDZV Hans-Joachim Fuhrmann poinformował, że strajk objął mniej niż dziesięć wydawnictw.

Poniedziałkowe akcje protestacyjne odbyły się głównie na terenie Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii. W wyniku strajku niektóre tytuły ukazały się w ograniczonej objętości. Rzecznik DJV Hendrik Zoerner zapowiedział rozszerzenie strajków na inne landy. Podjęcie negocjacji na temat nowego układu zbiorowego zapowiedziano na 16 lutego we Frankfurcie nad Menem.

Negocjacje płacowe dla 14 tys. dziennikarzy pracy codziennej zostały zerwane w połowie stycznia. BDZV dąży do zamrożenia płac na obecnym poziomie do 31 lipca 2005 r. Pracodawcy domagają się ponadto zmniejszenia dodatku urlopowego o jedną piątą oraz skrócenia urlopu z 35 do maksymalnie 30 dni. Czas pracy miałby ulec wydłużeniu do 40 godzin tygodniowo z obecnie 36,5 godziny.

Związki zawodowe oraz DJV obawiają się, że realizacja postulatu wydłużenia czasu pracy doprowadzi do kolejnej fali zwolnień. Już obecnie bez pracy jest w Niemczech ok. 10 tys. dziennikarzy.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemcy: Strajk dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl