SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemiecka biblioteka dołączyła do projektu Google

Biblioteka Landu Bawaria wsparła swoimi zbiorami projekt Google mający na celu stworzenie największej na świecie biblioteki online.

Google mimo licznych protestów wciąż rozwija swój projekt darmowej, internetowej biblioteki, która ma na celu zebranie w jednym miejscu w sieci wszystkich książek świata. Kolejnym partnerem Google w tym ekstrawaganckim i kontrowersyjnym przedsięwzięciu została Biblioteka Landu Bawaria (Bawarian State Library). Oznacza to, że wkrótce w zbiorach Google pojawią się między innymi dzieła Braci Grimm, Friedricha Schillera czy J.W. Goethe, oczywiście w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej. Ponad milion książek i prac zostanie zeskanowanych i udostępnionych w sieci za darmo.

Projekt Google wzbudza kontrowersję ponieważ zakłada cyfryzację wszystkich książek, nawet tych, do których korporacja lub udostępniająca je instytucja nie posiada praw autorskich.

Bawarska biblioteka jest pierwszą niemiecką instytucją współpracującą z Google. Wcześniej dzięki awartym porozumieniom z uniwersytetami i bibliotekami z innych stron świata Google uzyskał dostęp do dzieł francuskich, hiszpańskich, włoskich i oczywiście angielskich. Google chce aby jego biblioteka stała się tak międzynarodowa jak to tylko możliwe. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemiecka biblioteka dołączyła do projektu Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl