SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NIK skontroluje KRRiT?

Platforma Obywatelska chce kontroli KRRiT przez NIK

Sejm powinien zlecić Najwyższej Izbie Kontroli zbadanie działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie przyznawania koncesji radiowych i telewizyjnych - uważa Platforma Obywatelska.

Posłowie PO złożyli we wtorek w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie. Liczą, że Izba zajmie się nim na najbliższym posiedzeniu.

Kontrola NIK miałaby dotyczyć lat 2001-2003 i obejmować określenie obciążeń finansowych dla Skarbu Państwa z tytułu bezprawnych działań Rady w zakresie przyznawania koncesji na nadawanie.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) przypomniała na konferencji prasowej, że obecnie kilku nadawców walczy o odszkodowania, za krzywdzące, ich zdaniem, decyzje KRRiT. Jeśli nadawcy zaczną dostawać odszkodowania, budżet dotkliwie odczuje skutki finansowe "karygodnych i błędnych" decyzji Rady.

"Jest pewnym paradoksem, że wydajemy pieniądze podatników na funkcjonowanie Krajowej Rady, a za chwilę jej działanie może doprowadzić do tego, że budżet państwa będzie musiał zapłacić setki milionów złotych w formie odszkodowań. To jest po prostu skandaliczne" - ocenił Aleksander Grad (PO).

W uzasadnieniu projektu posłowie PO przypominają dziewięć przypadków, w których Naczelny Sąd Administracyjny podważył decyzję KRRiT w sprawie koncesji. Piszą m.in. o uchyleniu przez NSA decyzji odmawiającej koncesji krakowskiemu radiu Blue FM oraz o zakazie tzw. "rozszczepiania" dla radia RMF FM, czyli rozpowszechniania lokalnych pasm programowych i reklam.

Według Platformy, konsekwencją działań KRRiT jest "narastający chaos i brak pewności nadawców co do polityki państwa w dziedzinie mediów elektronicznych, dodatkowo spotęgowany działaniami Rady i rządu związanymi z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji".

"Chcemy, żeby NIK sprawdziła, czy było tylko dziewięć przypadków, które nam się udało zlokalizować, czy więcej. Z informacji, które do nas docierają wynika, że było wielu nadawców, którzy w ogóle nie przyznawali się, że takie mieli sytuacje" - powiedział Grad. Jego zdaniem, w wydawanych koncesjach Rada "zapewniała sobie bezwzględny wpływ na to, jakie będą transakcje na rynku mediów".

"Niech NIK sprawdzi, kto w procesie przygotowania tych dokumentów i decyzji nie działał zgodnie z prawem, kto ewentualnie świadomie wprowadzał w błąd Krajową Radę. Bo trudno sobie wyobrazić, żeby prawnicy z Rady popełniali tak szkolne i kardynalne błędy prawne, które były podstawą uchylenia decyzji przez NSA" - podkreślił poseł Platformy.

Śledzińska-Katarasińska zaznaczyła, że działalność KRRiT jest finansowana z budżetu, a więc NIK ma pełne prawo badać staranność funkcjonowania Rady. "Opinii publicznej jest znany fakt, że przy wielu postępowaniach koncesyjnych zupełnie pozaprawnie wykazywał ogromną inicjatywę i aktywność sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty, który sobie uzurpował kompetencje »opiekowania się« nadawcami radiowymi, zwłaszcza małymi" - powiedziała.

Przypomniała, że znane są przypadki, że Czarzasty mówił nadawcom, że "jeżeli chcą połączyć się z innym nadawcą, to dla przyszłej koncesji może być to bardzo złe i sugerował związek z zupełnie innym podmiotem".

Zdaniem Śledzińskiej-Katarasińskiej, bez wskazania dowodów i przyczyn powstawania tego typu błędów i działań pozaprawnych, trudno będzie w przyszłości, w nowej ustawie o rtv określić kompetencje KRRiT, a więc kontrola NIK w Radzie może być pożyteczna na przyszłość.

Posłanka powiedziała, że Sejm ma przed sobą głosowanie w sprawie sprawozdania KRRiT za 2003 r. "Jeżeli NIK potwierdzi to, co wiemy do tej pory i ukaże cały wadliwy mechanizm, to będzie to jeden z powodów, aby nie przyjmować sprawozdania Rady" - dodała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NIK skontroluje KRRiT?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl