SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nordea kupiła rosyjski bank

Nordea podpisała umowę zakupu pakietu 75,01 proc. akcji JSB Orgresbank w Rosji za cenę 313,7 mln USD (246 mln EUR).

Zgodnie z dokumentacją końcową, pozostałe 24,99 proc. akcji zostanie podzielonych pomiędzy obecnych akcjonariuszy z zarządu Orgresbank i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). EBOR najprawdopodobniej złoży zapis na nową emisję kapitału podstawowego, w wysokości 43,7 mln USD. Nowoutworzone partnerstwo daje Nordei okazję do wzrostu w rosyjskich segmentach bankowości korporacyjnej i detalicznej. Wzmocni ono także platformę Nordei do obsługi skandynawskich klientów prowadzących działalność na terenie Rosji, a także stworzy nowe szanse obecnym klientom i pracownikom Orgresbanku - podano w komunikacie.

Transakcja wymaga jeszcze, między innymi, zatwierdzenia ze strony stosownych władz i ma być sfinalizowana przed końcem pierwszego kwartału 2007 roku. Krótkoterminowy wpływ transakcji na zysk Grupy Nordea przypadający na jedną akcję będzie nieznaczny.

W związku z nabyciem akcji strony podpisały umowę pożyczki podporządkowanej, w kwocie 30 mln USD i są zdecydowane przeprowadzić dalsze podwyżki kapitału banku, aby wesprzeć realizację planów rozwojowych. Orgresbank skoncentruje się na wzrastających w szybkim tempie rynkach Moskwy i Sankt Petersburga. Planuje także rozbudowę sieci swoich oddziałów tak, by objąć swoim zasięgiem najbardziej rozwinięte gospodarczo regiony Rosji.

– Dzięki temu przejęciu Nordea skorzysta sieci oddziałów Orgresbanku i w ten sposób będzie mogła wejść w rosyjski segment korporacyjny i detaliczny. Strategia i silny zespół Orgresbanku bardzo dobrze wkomponowują się w ambicje Nordei związane z Rosją. Przejęcie umożliwi Orgresbankowi poszerzenie swojej oferty produktów o wiodące produkty opracowane przez Nordeę, zwłaszcza w dziedzinie kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, usług „private banking”, zarządzania gotówką, bankowości elektronicznej i rynków kapitałowych – mówi Tom Ruud, dyrektor Obszaru Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej Nordea.

Igor Kogan, prezes Orgresbanku, dodaje: – Cieszymy się z możliwości połączenia sił z tak potężnym partnerem. Orgresbank zachowa obecne kierownictwo operacyjne, które rozwijało bank do chwili obecnej. Dzięki nowatorskiemu i przedsiębiorczemu podejściu do potrzeb klientów udało nam się zachować konkurencyjność na rosyjskim rynku bankowym. Umiejętności Nordei i skandynawskie możliwości, w połączeniu z naszą wiedzą fachową o miejscowym rynku umożliwią nam realizację strategii i dalszy rozwój usług .

W transakcji Nordei doradzała firma Credit Suisse; na rzecz Orgresbanku usługi doradcze świadczył FinPoint.

Orgresbank jest średniej wielkości bankiem (według standardów międzynarodowych) w Rosji, zatrudniającym 1000 osób. Posiada obecnie ponad 35 oddziałów i placówek w Rosji, głównie w rejonie Moskwy i Sankt Petersburga. Podstawowa działalność Orgresbanku koncentruje się na sektorze korporacyjnym i MSP, a bank znajduje się wśród 50 największych banków rosyjskich pod względem kapitału Grupy 1, według MSSF. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.orgresbank.com.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nordea kupiła rosyjski bank

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl