SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe prawo medialne

Weszła w życie tzw. mała nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

1 maja weszła w życie tzw. mała nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która dostosowuje polskie prawo medialne do unijnych standardów.

Nowela znosi ograniczenia kapitałowe dla podmiotów z Unii, które chciałyby uzyskać w Polsce koncesję radiową lub telewizyjną.

Do tej pory udział kapitału zagranicznego w mediach elektronicznych mógł wynosić tylko 33 proc. Od teraz będzie mógł wynosić 100 proc., czyli nie będzie dla nich ograniczeń kapitałowych. Niektórzy nadawcy na długo przed wejściem ustawy w życie obawiali się, że w ten sposób rynek mediów elektronicznych zostanie zdominowany przez obcy kapitał. Szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek wielokrotnie wyjaśniała jednak, że na straży ładu mediów elektronicznych stoi KRRiT i to ona decyduje - biorąc pod uwagę wiele czynników - kto otrzyma koncesję.

Od dnia wejścia w życie nowelizacji nadawcy publiczni muszą w programach radiowych i telewizyjnych przeznaczać minimum 33 proc. kwartalnego czasu nadawania na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim.

Według definicji z noweli, jest to program spełniający wymogi audycji europejskiej, powstały na postawie polskiego scenariusza i jako pierwszy zarejestrowany w Polsce.

W noweli określono tzw. kwoty ekranowe, czyli czas, jaki nadawcy telewizyjni przeznaczają na poszczególne programy. I tak na audycje wyprodukowane pierwotnie w języku polskim - co najmniej 33 proc. kwartalnego czasu nadawania; ponad 50 proc. kwartalnego czasu nadawania - na audycje europejskie; co najmniej 10 proc. - na audycje europejskie wytworzone przez producentów niezależnych (z wyłączeniem serwisów informacyjnych, reklam, telesprzedaży, transmisji sportowych, przekazów tekstowych i teleturniejów).

Nowela precyzuje, co należy do zadań publicznej radiofonii i telewizji. Są to: tworzenie i rozpowszechnianie ogólnopolskich i regionalnych programów radiowych i telewizyjnych; budowa i eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych i telewizyjnych.

Zgodnie z nowelą środki publiczne nadawców na realizację misji powinny być księgowane odrębnie od środków pozyskanych z działalności komercyjnej. Przepisy dotyczące tej kwestii wejdą jednak w życie 1 lipca 2004 r.

1 stycznia 2005 r. wejdzie natomiast w życie artykuł dotyczący konieczności utworzenia przez TVP czterech nowych oddziałów regionalnych (chodzi o Opole, Olsztyn, Kielce i Gorzów Wielkopolski. Obecnie są to ośrodki TVP).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe prawo medialne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl