SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe prawo telekomunikacyjne

Dzisiaj wchodzi w życie nowe prawo telekomunikacyjne

Możliwość przenoszenia dotychczasowych numerów telefonów komórkowych przy zmianie operatora oraz blokowanie telefonu w ciągu 24 godzin od kradzieży lub zgubienia to niektóre ważne dla abonentów przepisy nowej ustawy "Prawo telekomunikacyjne", która wchodzi w życie 3 września.

W praktyce abonenci nie od razu będą mogli skorzystać z wszystkich nowych możliwości, ponieważ muszą poczekać na wydanie szeregu rozporządzeń wykonawczych. Poza tym część przepisów ustawy, jak np. ten dotyczący blokowania skradzionych lub zgubionych telefonów, zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2005 r.

Zastępca dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Komórkowej Maciej Rogalski podczas ubiegłotygodniowego seminarium "Nowe Prawo telekomunikacyjne", zwrócił uwagę, że choć od 3 września klienci formalnie będą mogli żądać zachowania numeru przy zmianie operatora, to w rzeczywistości ta usługa na razie nie będzie wykonywana. "Nie ma rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie, a operatorzy nie są jeszcze przygotowani na świadczenie tego typu usługi" - powiedział.

"Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty czeka dużo pracy nad przygotowaniem rozporządzeń

wykonawczych do ustawy. Dużo kwestii szczegółowych nie zostało w niej rozwiązanych. Natomiast są duże obawy, czy URTiP (Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty) poradzi sobie z wykonaniem nowych obowiązków, które na niego nakłada nowe prawo telekomunikacyjne, bez dodatkowych kadr i środków finansowych" - powiedział podczas tego samego seminarium analityk rynku teleinformatycznego i członek Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej, Tomasz Kulisiewicz. Dodał, że polski rynek telekomunikacyjny w najbliższej przyszłości czekają kolejne zmiany prawa.

Na prezesa URTiP nałożono np. obowiązek sporządzania i zamieszczania na stronach internetowych Urzędu "przewodnika"

dotyczącego podstawowych praw i obowiązków konsumentów usług telekomunikacyjnych. Wprowadzono również obowiązek publikowania informacji na temat jakości świadczonych usług przez dostawców usług.

Nowe prawo przewiduje też podwyższenie (z 1/30 na 1/15 kwoty średniej opłaty miesięcznej) odszkodowania za przerwę w

świadczeniu usługi telekomunikacyjnej oraz skrócenie okresu przerwy (z 48 do 36 godzin), za który odszkodowanie nie przysługuje.

W nowym prawie obowiązuje zakaz wymiany informacji o użytkownikach końcowych między przedsiębiorcami

telekomunikacyjnymi. Ochroną będą też objęte dane użytkowników korzystających z telefonu zaufania.

Ustawa przewiduje także finansowanie z budżetu państwa usługi przyłączenia do szerokopasmowego dostępu do internetu dla ponad 43 tys. placówek edukacyjnych w Polsce.

W nowej ustawie znalazł się także zapis powiadający jednoznacznie, że usługa poczty elektronicznej nie jest usługą

telekomunikacyjną, co oznacza, że prowadzenie takiej poczty nie podlega przepisom tej ustawy.

W trakcie prac parlamentarnych skreślono zapis, w myśl którego zostałby wprowadzony obowiązek rejestracji tzw. kart

przedpłaconych (pre-paid). To oznacza, że użytkownicy tzw. pre-paidów pozostaną anonimowi.

Ustawa "Prawo telekomunikacyjne" została uchwalona 16 lipca i opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 171. Wchodzi w życie 30 dni po dacie ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu dla szkół i placówek oświatowych oraz spraw związanych z opłatami i blokowaniem telefonów. Te przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2005 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe prawo telekomunikacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl