SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe studio TVP Info kosztowało 16 mln zł. „Najnowocześniejsze w całej Europie”

We wtorek, 6 listopada o godz. 5.35 TVP Info rozpoczęło nadawanie z nowego studia, które publicznego nadawcę kosztowało około 16 mln zł. Odświeżona została również oprawa stacji. - Korzystamy z tzw. renty technologicznej, z racji tego, że mamy dostęp do najnowocześniejszej i ciągle ulepszanej technologii. Kto robi ostatni, ten robi najnowocześniej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Uroczyste oddanie studia TVP Info do użytku; fot. Michał KurdupskiArticle

Inwestycja za 16 mln zł

Uroczyste oddanie studia do użytku zostało oddane w poniedziałek, 5 listopada br. w godzinach popołudniowych przez prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego.

- Bardzo się cieszę, że ten remont udało się nam zrobić tak sprawnie, i że z nowym TVP Info będziemy mogli świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W nasze studio zainwestowaliśmy niemało mln zł, z czego olbrzymią większość przeznaczyliśmy na zakup nowego sprzętu, a 4 mln zł przypadło na prace remontowe obiektu. Jest to spora kwota, no ale tyle kosztuje nowoczesna telewizja - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej. - Ważną kwestią jest również to, że około 80 proc. wyposażenia tego obiektu zostanie przeniesione do zupełnie nowego studia, które za 3 lata powstanie przy ul. Woronicza, w tzw. budynku A bis - podkreśla.

Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że Telewizja Polska na zakup nowego sprzętu do studia przeznaczyła około 12 mln zł, łączny koszt inwestycji wyniósł około 16 mln zł.

22-metrowa ściana LED z 18 mln pikseli najważniejszą częścią studia

Zasadniczym elementem scenografii jest 22-metrowa ściana LED o rozmiarze 18 mln pikseli. Pozwala ona tworzyć różne przestrzenie scenograficzne oraz emitować obraz w rozdzielczości 4x4K.

- To co cechuje nasze nowe studio to supernowoczesna technologia z górnej półki. Posiadamy teraz pełną automatykę w sterowaniu światłami. Mamy również kilka pozycji do realizacji programów. Przejście z jednej do drugiej zajmuje tylko chwilę. Na wyróżnienie zasługuje również robiąca ogromne wrażenie nasza 22-metrowa LED-owa ściana - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl. Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Jest to najnowocześniejsze studio newsowe nie tylko w Polsce, ale i także w całej Europie. Jesteśmy o 2-3 długości przed konkurencją - dodaje.

Ponadto w studiu będzie pracował 100-calowy dotykowy ekran multimedialny (touch screen). Studio zostało wyposażone w 10 kamer, częściowo sterowanych zdalnie. Oświetlenie w studiu, zarówno scenograficzne, jak i produkcyjne pracujące w technologii LED, jest w pełni zautomatyzowane, programowane z konsolety. Sceny sterowane są automatycznie. Wraz z przestrzenią Studia Plus, została również zmodernizowana, podniesiona do najwyższych standardów reżyserka obsługująca studio. Autorką aranżacji scenograficznej jest Regina Wolnicka.

- Jest to najlepsze studio w Polsce, które wyróżnia się z jednej strony nowoczesną, a z drugiej - konserwatywną formą. Zachowaliśmy wszystko co było dobre w dawnym TVP Info, a wyeliminowaliśmy to co nam przeszkadzało. Obiekt posiada ogromne możliwości graficzne i wizualizacyjne. Nasze studio wyróżnia się również tym, że korzystamy z tzw. renty technologicznej, z racji tego, że mamy dostęp do najnowocześniejszej i ciągle ulepszanej technologii. Kto robi ostatni, ten robi najnowocześniej - informuje nas Kurski.

Studio Plus będzie sukcesywnie doposażane, m.in. planowane jest zastosowanie technologii Augmented Reality (grafiki trójwymiarowej) i Virtual Window.

Nowe studio TVP Info, o powierzchni 230m2 mieści się w dawnym studiu C w siedzibie Telewizji Polskiej przy Placu Powstańców Warszawy 7 (znajdują się tam redakcje programów informacyjnych i publicystycznych TVP). Nowy obiekt zlokalizowany jest w miejscu nieużytkowanych od lat pomieszczeniach produkcyjnych, w których znajdowała się zdegradowana hala obróbki taśmy filmowej.

Prace remontowe trwały od marca 2018 roku. Zamontowano m.in. nowoczesną wentylację opartą na specjalnych kanałach tekstylnych, wykonano profesjonalne wyciszenie miejsca, tak aby uzyskać akustykę 30dBA. Przebudowano również infrastrukturę zaplecza studia, powstał nowy VIP room i pomieszczenia techniczne.

- Uruchomienie nowego studia TVP Info to moment przełomowy dla całej Telewizji Polskiej. W ostatnich kilkunastu latach baza techniczna TVP była mocno ograniczana, zwłaszcza było to widoczne w programach informacyjnych. W pewnym momencie nasza konkurencja komercyjna miała nieporównywalne lepsze zaplecze technologiczne i produkcyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się na odbudowę potęgi telewizji publicznej, a samo studio naszej newsowej stacji jest tylko jednym z etapów tej strategii - mówi nam Olechowski.

TVP Info z odświeżoną oprawą i zmodyfikowanym logotypem

Wraz z nowym studiem w TVP Info zadebiutowała odświeżona oprawa oraz zmodyfikowany logotyp stacji.

- Oprócz studia zmieniamy również oprawę TVP Info, która będzie miała ładniejszą kolorystykę i nowocześniejsze belki, a także inny wlot pasków - jeden na skrolu, a drugi na telegrafie, gdzie informacje będą się pojawiać na parę sekund i znikać - to lepsza forma, niż w przypadku gdy komunikaty przewijają się w formie skrolowania. Wówczas widz jest w stanie szybciej zapoznać się z informacją, i tym samym ma więcej czasu aby śledzić również pokazywany obraz na antenie. Uszlachetniliśmy również logotyp kanału - komentuje nam prezes publicznego nadawcy.

Według badania Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 180 817 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,19 proc.

„Wiadomości” za miesiąc z nowym studiem i oprawą

Telewizja Polska kończy też przygotowywanie innego nowego studia informacyjnego, z którego nadawane będą „Wiadomości”. Zakończono już prace budowlano-remontowe, obecnie trwają testy technologii i nowej oprawy graficznej programu (stworzyło ją studio Platige Image).

- Jesteśmy na finiszu prac, ale jeszcze nie zdradzamy daty uruchomienia emisji - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl w połowie października Jarosław Olechowski.

Jak już informowaliśmy, „Wiadomości” z nowego studia zaczną być nadawane za około miesiąc.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,43 mln osób, z czego 1,98 mln w TVP1, a 440,7 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: Nowe studio TVP Info kosztowało 16 mln zł. „Najnowocześniejsze w całej Europie”

99 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Paździerz zawsze będzie paździerzem.
odpowiedź
User
Maria
To w końcu Polsat , czy reżimówka najbardziej nowoczesna?
odpowiedź
User
Roman Tyczny
Maria, czytaj ze zrozumieniem. Poniesione koszty, to jest 16 mln złotych plasuje telewizję reżimową na pierwszym miejscu.
odpowiedź