SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowoczesna skarży się do KRRiT na TVP i chce, aby Kurski tłumaczył się przed posłami

Klub poselski Nowoczesna złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Telewizję Polską, w której zarzuca nadawcy publicznemu m.in. akceptację mowy nienawiści, brak pluralizmu i stronniczość. Dodatkowo Nowoczesna chce, aby prezes TVP Jacek Kurski odniósł się do tych zarzutów przed sejmową komisją kultury i środków przekazu.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Telewizja Polska jako nadawca publiczny - zdaniem Nowoczesnej - przewlekle narusza ustawę o radiofonii i telewizji. Głównymi zarzutami Nowoczesnej kierowanymi pod adresem Telewizji Polskiej i wskazywanymi w skardze do KRRiT są: akceptacja dla mowy nienawiści, stronniczy przekaz nadawanych materiałów, propagandowy wydźwięk pasków informacyjnych TVP, brak pluralizmu w emitowanych programach oraz manipulowanie faktami i świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Zdaniem wnioskodawców, TVP „toleruje i promuje najniższe standardy dziennikarstwa i pogłębia patologię debaty publicznej w Polsce”. Nowoczesna zwraca uwagę szczególnie na kanał informacyjny TVP Info.

- Wulgarny język, mowa nienawiści, manipulacja i kłamstwa, których dam dopuszczono powinny być napiętnowane i natychmiast usunięte z programów TVP. Pluralizm, prawdziwa wymiana poglądów, wysoka jakość dziennikarstwa, kultura osobista prowadzących i odpowiedzialność za słowo powinny stać się nowym standardem - napisano w skardze.

W imieniu Nowoczesnej skargę złożyła przewodnicząca klubu poselskiego Katarzyna Lubnauer. Posłanka wniosła o wszczęcie postępowania kontrolnego wobec TVP oraz nałożenie kary pieniężnej.

Zgodnie z artykułem 10 Ustawy o radiofonii i telewizji przewodniczący Krajowej Rady może żądać od nadawcy przedstawienia materiałów, dokumentów i udzielenia wyjaśnień w zakresie niezbędnym dla kontroli zgodności działania z przepisami ustawy, warunkami koncesji lub wiążącymi go aktami samoregulacji, a po przeprowadzeniu kontroli przewodniczący (na podstawie uchwały Rady) może wydać decyzję nakazującą zaniechanie przez działań, które naruszają przepisy.

Z kolei art. 53 mówi o tym, że jeżeli nadawca narusza przepisy przewodniczący KRRiT wydaje decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe.

Przewodnicząca klubu poselskiego skierowała także wniosek do posłanki Elżbiety Kruk, przewodniczącej sejmowej komisji kultury i środków przekazu, o zaproszenie prezesa Jacka Kurskiego na najbliższe posiedzenie komisji. Nowoczesna chce, aby Kurski ustosunkował się do tych zarzutów.

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. Krajowa Rada nałożyła na TVN24 karę 1,48 mln zł za materiały, które relacjonują przebieg protestów w dniach 16-18 grudnia 2016 roku. Wśród zarzutów było m.in. to, że goście zaproszeni do studia wieczorem 16 grudnia byli stronniczy i zachęcali do udziału w manifestacjach, dziennikarze za późno poinformowali o rozwiązaniu demonstracji oraz brak opatrzenia odpowiednim komentarzem ujęć z mężczyzną, udającym zranionego. Według regulatora w ten sposób kanał propagował działania sprzeczne z prawem i sprzyjał zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu. Podczas spotkań z przedstawicielami TVN przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wysłuchiwał argumentów nadawcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowoczesna skarży się do KRRiT na TVP i chce, aby Kurski tłumaczył się przed posłami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl