SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowoczesny procesor pobił rekord prędkości

Najszybszy na świecie silikonowy procesor został zademonstrowany w Ameryce przez tamtejszych naukowców.

Prototyp procesora jest ponad 100 razy szybszy niż zwykły procesor znajdujący się w domowym komputerze – ma szybkość 500 GHz.

Naukowcy z IBM oraz Georgia Institute of Technology wierzą, że procesor może doprowadzić do zwiększenia szybkości sieci bezprzewodowych oraz wpłynie na rozwój tańszych telefonów komórkowych. 

Większość używanych obecnie mikroprocesorów stworzonych jest ze silikonu, jednak dla aplikacji, które przeprowadzają tysiące obliczeń na sekundę (np. system antykolizyjny w samochodach i ciężarówkach) firmy używają droższych mikroprocesorów nazywanych „egzotycznymi”. Swoją nazwę zawdzięczają materiałom z jakich są stworzone – np.  gallium arszeniku.
Jednak przemysł informatyczny chciałby nadal używać tańszych, stworzonych w technologii silikonowej, mikroprocesorów.

Germanium jest materiałem wykorzystywanym wraz ze silikonem w telefonach komórkowych aby podnieść ich wydajność. Dodając ten element do silikonowej podstawy mikroprocesora naukowcy odkryli że działają one szybciej i zużywają mniej energii. Bardzo ważą kwestią jest to, że mogą być one produkowane na bazie technologii silikonowej.

Aby pobić rekord prędkości, naukowcy, za pomocą ciekłego helu, schłodzili mikroprocesor do -268.5 stopni Celsjusza czego wynikiem była możliwość przeprowadzania przez procesor pól tryliona działań na sekundę (dla porównania domowy komputer jest w stanie wykonywać pięć bilionów obliczeń na sekundę).

W temperaturze pokojowej nowoczesne mikroprocesory mogą wykonywać około 350 bilionów obliczeń na sekundę, ale naukowcy już podejmują działania aby w tych warunkach osiągnąć prędkość 1 teraherca (1000 GHz).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowoczesny procesor pobił rekord prędkości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl