SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Nowy Firefox z usprawnieniami w ramach Project Quantum

Mozilla udostępniła nowe wydanie przeglądarki internetowej Firefoksa, zawierające m.in. usprawnienia w ramach silnika nowej generacji Project Quantum, który ma w pełni wykorzystywać możliwości nowoczesnego sprzętu.

Article

Mozilla udostępniła pierwszy element Project Quantum, który nazwano Quantum Compositor. Wyodrębniony został rdzeń przeglądarki (kompozytor grafiki), aby działał niezależnie od głównego procesu Firefoksa. Kompozytor odpowiada za to, co użytkownik widzi na ekranie: spłaszcza wszystkie warstwy grafiki, z których korzysta przeglądarka – podobnie jak Photoshop łączy warstwy w jeden obraz.

Quantum Compositor korzysta z karty graficznej, a nie z procesora, i dzięki temu jest szybszy. Ponieważ pracuje on w osobnym procesie, jeśli coś pójdzie nie tak, nie zatrzyma to działania całego Firefoksa, czy aktualnie otwartej karty. W testach Quantum Compositor zmniejszył zawieszanie się przeglądarki o ok. 10%.

Quantum Compositor będzie dostępny dla 70% użytkowników Firefoksa – dla tych korzystających z Windowsa 10, 8, 7 i komputerów z kartami graficznymi Intel, Nvidia lub AMD. Jesli chodzi o sprzęt firmy Apple, Mozilla uznała, że nakładanie na siebie kolejnych warstw jest już na tyle stabilne w systemie MacOS, że osobny kompozytor nie jest potrzebny.

Poza tym nowe wydanie Firefoksa w wersji desktopowej zawiera dwa nowe motywy: Compact Light i Compact Dark. Compact Light zmniejsza rozmiar interfejsu przeglądarki zachowując jasne kolory, a Compact Dark zmienia kolory na ciemne, żeby nie razić oczu użytkownika, kiedy przegląda strony wieczorem. Aby włączyć któryś z motywów, należy przejść do "Menu" i wybrać "Dodatki", a następnie wybrać "Panel Wyglądu" i motyw, który chce się aktywować.

Firefox w wersji desktopowej zawiera też zmieniony interfejs ekranu zarządzania uprawnieniami witryn. Teraz, odwiedzając stronę, która wymaga dostępu do wrażliwych danych lub chce wysyłać użytkownikowi powiadomienia, zobaczy on na ekranie okienko, które szczegółowo poinformuje go o wszystkim, do czego dostęp chce mieć dana strona. Chcąc później zmienić te ustawienia, należy kliknąć na ikonkę "i" w Awesome Bar.

Natomiast Firefox na Androida ma także nowe ustawienia dla kart. Chcąc otworzyć inną kartę, pokażą się one w dwóch kolumnach zamiast jednej i dzięki temu będzie można łatwiej przechodzić między kilkoma otwartymi kartami. Aby uruchomić tę opcję, należy przejść do "Ustawienia" > "Ogólne".

Ponadto Firefox na Androida jest teraz dostępny po arabsku, hebrajsku, persku i w języku urdu. Tryb czytelnika pokazuje szacowany czas czytania w obydwu wersjach (na Androida i w wersji desktopowej). Użytkownicy przeglądarki mogą teraz także przesyłać karty między wersją desktopową i mobilną. Poza tym, aby zabezpieczać połączenia HTTPs, Firefox używa teraz TLS 1.3.

Nowy Firefox w wersji desktopowej jest dostępny do pobrania tutaj, a przeglądarkę w wersji na Androida można znaleźć tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy Firefox z usprawnieniami w ramach Project Quantum

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing