SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy kanał TVP

Kraków walczy o nowy kanał telewizji publicznej "Kultura"

Władze Krakowa i Małopolski są gotowe wesprzeć tworzenie nowego kanału tematycznego Telewizji Polskiej - "Kultura", ale pod warunkiem że jego siedziba będzie się znajdowała w Krakowie.

W poniedziałek w Krakowie o nowym projekcie TVP rozmawiali z marszałkiem województwa, wojewodą i wiceprezydentem miasta m.in. wicepremier Jerzy Hausner, minister kultury Waldemar Dąbrowski, prezes TVP Jan Dworak oraz pełnomocnik prezesa TVP ds. powstania nowego kanału tematycznego Jacek Weksler.

"Zaoferowaliśmy panu prezesowi Dworakowi pomoc materialną w postaci nieruchomości i wsparcia finansowego, jeśliby siedziba kanału tematycznego +Kultura+ była w Krakowie. Jeśli takiej decyzji nie będzie, nie będzie pomocy" - powiedział dziennikarzom marszałek województwa Janusz Sepioł. "Ważne jest, żeby siedziba dyrekcji programu, gdzie będą podejmowane decyzje o zakupach, wymianach i nowych produkcjach, była w Krakowie i o to toczy się gra" - uściślił marszałek.

Jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Władze TVP rozważają lokalizację siedziby nowego kanału w Warszawie. Jak powiedział w poniedziałek prezes Dworak, choć nie jest to jeszcze pewne, to bardzo prawdopodobne. Poza Krakowem prowadzone są także rozmowy z władzami Wrocławia.

"Tak naprawdę nie jest najważniejsze, gdzie będzie umieszczona dyrekcja tego kanału. Jest ważne, gdzie będzie produkcja programu dla tego kanału" - uważa prezes Dworak. "Nie wykluczamy, że będzie to taki rodzaj produkcji, który będzie tylko koordynowany na poziomie jednego oddziału, a będzie się odbywał w każdym z ośrodków oddzielnie" - powiedział.

Zdaniem ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, który utworzenia kanału uważa za jeden ze swoich najważniejszych celów, największe szanse ma jednak Warszawa, bo właśnie w stolicy mieszczą się instytucje o charakterze centralnym, ale nic nie jest przesądzone.

Minister podkreślił, że kanał kulturalny TVP jest bardzo potrzebny, bo "doświadczenia rosyjskie i francusko-niemieckie pokazują, że to niezwykle skuteczny sposób oddziaływania na kompetencje kulturalne społeczeństwa". "Powstanie tego kanału to jeden z celów, do jakich zdążam, bo widzę w nim potencjalnie najwyższej rangi instytucję kultury narodowej - ponad polityką, ponad horyzontem kadencji, partyjniactwa i doraźności" - tłumaczył Dąbrowski.

Władze Krakowa i Małopolski walczą o umieszczenie dyrekcji kanału w Krakowie nie tylko ze względów prestiżowych. Widzą w tym szansę na ożywienie produkcji w krakowskim ośrodku TVP i na pełniejsze wykorzystanie potencjału studia telewizyjnego w Łęgu.

Kanał "Kultura" ma ruszyć na początku przyszłego roku. Władze Telewizji Polskiej złożyły już w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o udzielenie koncesji na jego nadawanie. Projekt kanału zakłada emisję 12 godzin materiału w dni robocze i 18 godzin w weekendy. Dni tygodnia poświęcone będą tematom dominującym: poniedziałki - literaturze, wtorki - teatrowi, środy - materiałom dotyczącym Polski lat 1989-2004, czwartki - filmowi, piątki - muzyce, soboty - korzeniom i tradycji. Na niedziele planowane są spotkania z twórcami.

TVP "Kultura" ma być uzupełnieniem oferty Telewizji Polskiej i - według zapowiedzi władz TVP - "propozycją intelektualną kierowaną do wymagającego widza". Będzie dostępny drogą satelitarną i poprzez telewizję kablową. Połowa prezentowanych w kanale "Kultura" materiałów ma - według TVP - pochodzić z archiwów Telewizji Polskiej. Produkcja własna ma stanowić 15 procent. Na resztę złożą się produkcje pochodzące z zakupów, licencji i wymiany.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl