SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy wirus na komputerze i komórce

Oierwszy wirus, który może przenosić się między komputerami a urządzeniami przenośnymi i kasować na nich pliki.

Zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa, wirus nie grozi jeszcze użytkownikom.

Próbka wirusa nie zaraża jeszcze komputerów. Została wysłana do Mobile Antivirus Researchers Association (MARA), które opublikowało swoje odkrycia na stronie internetowej we wtorek.

MARA informuje, że wirus dotarł z wiadomością tekstową, która mówiła m.in.: "To tylko próbka do celów edukacyjnych. Ale ten wirus uzupełnia lukę między urządzeniami przenośnymi a komputerami stacjonarnymi, teraz to jeden wielki świat otwarty dla każdego".

Wirus może być dokuczliwy na wiele sposobów. Na komputerze stacjonarnym skopiuje się do rejestru systemu wielokrotnie, gdy mazyna będzie uruchamiana ponownie - wynika z opisu dołączonego do wirusa. Mnożąc się, wirus może zakłócić pracę komputera.

Wirus czeka na połączenie przez ActivSync, program Microsoftu synchronizujący zawartość danych na komputerze i urządzeniu przenośnym. Kopiuje się na urządzenie i jeśli używa ono Windowsa CE lub Mobile OS, wszystkie pliki z folderu Moje Dokumenty są kasowane - informuje autor. Wirus został napisany w języku C# programem Visual Studio .Net 2003.

MARA poinformowała, że udostępni kod firmom antywirusowym i ekspertom od zabezpieczeń. Wczoraj przedstawiciele firm i Microsoftu nie widzieli jeszcze próbki, więc nie chcieli komentować sprawy.

Od jakiegoś czasu eksperci zabezpieczeń zapowiadali, że urządzenia przenośne będą coraz częstszym celem autorów wirusów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy wirus na komputerze i komórce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl