SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy zarząd TVP wybrany

W nowym zarządzie przewagę mają ludzie kojarzeni z lewicą

Rada Nadzorcza TVP S.A. na posiedzeniu w dniu 17 lutego 2004 r. dokonała wyboru członków Zarządu TVP S.A. spośród wcześniej wyłonionych kandydatów.

Członkiem Zarządu TVP S.A. ds. ekonomiczno-finansowych został Stanisław Wójcik , członkiem Zarządu TVP S.A. ds. marketingu i reklamy TVP został Piotr Gaweł; członkiem Zarządu TVP S.A. ds. nowych technologii i rozwoju został Marek Hołyński a członkiem Zarządu TVP S.A. ds. programowych został Ryszard Pacławski.

Od wczoraj funkcję prezesa TVP SA pełni Jan Dworak, który zastąpił na tym stanowisku Roberta Kwiatkowskiego.

Ryszard Pacławski został wybrany do Zarządu TVP jako ostatni. Kiedy nie uzyskiwał wymaganych sześciu głosów poparcia, Rada Nadzorcza TVP wróciła do kandydatów z poprzedniej tury głosowania. Ponieważ żaden z nich nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, powrócono do Pacławskiego. Ostatecznie uzyskał osiem głosów.

Ryszard Pacławski od lutego 2002 r. jest szefem TVP 3, przez dziesięć lat był naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego. Pracował w zespołach doradców m.in. w Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstwach edukacji i obrony. Media przedstawiały go jako kandydata kojarzonego z SLD, Stowarzyszeniem Ordynacka i byłym prezesem TVP Robertem Kwiatkowskim.

Stanisław Wójcik uzyskał sześć głosów poparcia. Trzy głosy dostał jego kontrkandydat Piotr Dmochowski-Lipski. Nikt z RN TVP nie poparł trzeciego kandydata na to stanowisko - Marcina Murawskiego.

Wójcik od 2001 r. jest dyrektorem Biura Analiz i Planowania Ekonomicznego TVP. Wcześniej, w 1998 r., był w składzie ówczesnego Zarządu TVP, w którym nadzorował zagadnienia ekonomiczno-finansowe; w 1999 r. pełnił obowiązki dyrektora ekonomicznego w TV Polonia.

Piotr Gaweł w pierwszej turze głosowania nie uzyskał wymaganej większości głosów, w drugiej dostał ich siedem. Marka Hołyńskiego poparło sześć osób z RN TVP (w pierwszej i jedynej turze).

Gaweł jest współudziałowcem i przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy doradztwa strategicznego Oxygen Interactive Communications, był twórcą i pierwszym dyrektorem Biura Reklamy TVP.

Hołyński to jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie grafiki komputerowej, prezes Oddziału Mazowieckiego i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

- To dobry skład zarządu, ludzie bardzo kompetentni. Mam nadzieję, że stworzą dobry zespół - powiedział PAP tuż po wyborze nowego Zarządu TVP SA nowy prezes telewizji publicznej, Jan Dworak.

Na pytanie, czy skład zarządu odpowiada jego oczekiwaniom, Dworak odparł: - Nigdy nie jest tak, żeby się sto procent marzeń spełniało. Ale większość moich oczekiwań zostało spełnionych.

Dworak nie powiedział oficjalnie, kogo rekomendował na swoich współpracowników w zarządzie. Według źródła zbliżonego do Rady Nadzorczej TVP, pozytywnie zaopiniował Macieja Pawlickiego, Piotra Dmochowskiego-Lipskiego, Piotra Gawła i Marka Hołyńskiego.

"Takiego składu zarządu TVP życzyłam sobie od początku" - powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek. Dodała, że ocenia jego skład bardzo wysoko. "To grono fachowców, którzy powinni dobrze spełnić swoje zadanie. Prezes Dworak będzie miał w tych osobach należyte wsparcie" - dodała Waniek.

O tym, że nowy zarząd TVP jest "wyjątkowo kompetentny", przekonany jest szef Rady Nadzorczej TVP Antoni Dragan. "Mam nadzieję na kompetentne i skuteczne prowadzenia spraw spółki do końca kadencji" - zaznaczył. Dodał, że spodziewa się, iż zarząd będzie w stanie ze sobą współpracować.

Dragan zapowiedział, że na początku marca zarząd ma przestawić radzie wstępny projekt nowej struktury organizacyjnej spółki. Na pytanie PAP, czy przy 5-osobowym zarządzie potrzebne są stanowiska dyrektorów generalnych, Dragan odpowiedział: "oczywiste jest, że rozszerzony zarząd nie będzie potrzebował dyrektorów generalnych, ta funkcja utraci rację bytu". Zaznaczył, że decyzje taką może jednak podjąć tylko nowe szefostwo TVP. Do 17 lutego w skład zarządu TVP wchodziły tylko dwie osoby: prezes Robert Kwiatkowski i wiceprezes Tadeusz Skoczek.

"Umiarkowanie usatysfakcjonowany" wyborem nowego zarządu jest inny członek RN TVP Adam Pawłowicz. "Mam nadzieję, że będzie w stanie sprawnie i skutecznie ze sobą pracować" - powiedział. Dodał, że oczekuje, iż decyzje zarządu podejmowane będą w oparciu o przesłanki merytoryczne. "To nie jest zarząd z rozdania politycznego, oczywiście jest tu jakiś element kompromisu między różnymi grupami i środowiskami, ale jednak wyłoniony w oparciu o przesłanki merytoryczne" - podkreślił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy zarząd TVP wybrany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl