SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

o2: 50 mln zł przychodów i 18 mln zł zysku w ub.r., teraz inwestycje za 45 mln zł

W 2011 roku Grupa o2 osiągnęła przychody w wysokości 50,6 mln zł oraz zysk netto wynoszący 18,7 mln zł. Obecnie firma negocjuje pięć inwestycji o łącznej wartości ok. 45 mln zł.

W związku z planowanym w połowie sierpnia wejściem na giełdę Grupa o2 opublikowała właśnie prospekt emisyjny, w którym przedstawiła swoje szczegółowe wyniki finansowe z ostatnich trzech lat. Firma należy do jej trzech założycieli i szefów: Jacka Świderskiego, Michała Brańskiego i Krzysztofa Sieroty, którzy poprzez spółki zarejestrowane na Cyprze mają w niej po jednej trzeciej udziałów. Kiedy Grupa o2 wejdzie na giełdę, sprzedadzą tylko 4 proc. swoich aktywów, natomiast o 15 proc. zostanie podniesiony kapitał spółki. Ogółem do Grupy należą trzy główne spółki zależne oraz udziały w dwóch innych firmach.

>>> Grupa o2: w sierpniu 19 proc. akcji na giełdzie za 46-56 mln zł

W listopadzie ub.r. Grupa o2 przeniosła swoją działalność aportem do spółki o2, dzięki czemu formalnie zaoszczędziła 46,3 mln zł na odroczonym podatku. W efekcie skonsolidowany zysk firmy wyniósł 65 mln zł, będąc wyższym od przychodów. Przy czym bez uwzględniania tej transakcji Grupa o2 osiągnęła zysk w wysokości 18,7 mln zł.

Zdecydowaną większość przychodów zapewniają Grupie o2 reklamy. W 2010 roku wpływy reklamowe stanowiły 90 proc. przychodów firmy, a w ub.r. - 93 proc. Same reklamy displayowe w 2010 roku wygenerowały 58 proc. wpływów Grupy, a w ub.r. - 54 proc. W przypadku mailingu te udziały wyniosły, odpowiednio, 31 i 35 proc. Reklama wideo daje o2 znacznie mniej, poniżej miliona złotych rocznie, ale w ub.r. było to o połowę więcej niż rok wcześniej.

Z emisji swoich udziałów na giełdzie Grupa o2 chce pozyskać 46 mln zł na akwizycje i nowe projekty w kluczowych dla siebie obszarach: serwisów o tematyce biznesowej i finansowej, nowych technologii oraz zdrowia i urody, a także segmentów wideo i mobilnego.

Firma informuje, że obecnie najwięcej przychodów przynosi jej poczta, a pozostałymi czterema głównymi serwisami są o2.pl, Pudelek.pl, Kafeteria.pl i Wrzuta.pl. - Te witryny to nasze perły w koronie. Przynoszą nam łącznie 80 proc. przychodów i ponad 90 proc. zysków - opisuje Jacek Świderski, członek zarządu firmy nadzorujący finanse. Ogółem najpopularniejsze są serwisy Grupy o2 o charakterze rozrywkowym, life-style’owym i społecznościowym. - Ale ponieważ reklamodawcy i domy mediowe oczekują od wydawców kompleksowych ofert, chcemy umocnić naszą pozycję w pozostałych kategoriach, zwłaszcza biznesu i finansów, nowych technologii oraz zdrowia i urody. Obecnie omija nas bowiem sporo atrakcyjnych kampanii reklamowych prowadzonych na stronach o takiej tematyce - mówi Świderski.

Grupa o2 kończy już negocjowanie inwestycji o wartości ok. 30 mln zł (właśnie trwa due diligence). Przy czym firma nie ujawnia, czy transakcja dotyczy wydawcy serwisów czy spółki świadczącej usługi marketingowe ani czy to większościowe lub całkowite przejęcie czy kupno mniejszościowych udziałów. - Finalizacja tej inwestycji to kwestia kilku tygodni - mówi Jacek Świderski.

Ponadto Grupa o2 prowadzi mniej zaawansowanej negocjacje z czterema innymi podmiotami. Łączna kwota tych inwestycji może wynieść ok. 15 mln zł. Przedstawiciele o2 ujawniają, że wśród tych pięciu firm, z którymi rozmawiają, są wydawcy serwisów. - Rozwój organiczny jest już obecnie w polskim internecie mocno ograniczony, więc trzeba posiłkować się akwizycjami. Jeśli pojawi się możliwość zakupu serwisu o silnym brandzie, na pewno będziemy tym zainteresowani - podkreśla Jacek Świderski. Do końca br. Grupa o2 chce zrealizować co najmniej dwa przejęcia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: o2: 50 mln zł przychodów i 18 mln zł zysku w ub.r., teraz inwestycje za 45 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Kokos
Lekki dramat, jeśli chodzi o poziom logiki w spółce.

Pomnożył ktoś planowaną liczbę akcji * cenę maksymalną w emisji ???
W czym problem? Ano, nijak się nie chce zgodzić z planowaną przez o2 kwotą, chyba ktoś tam dał ciała robiąc wyliczenia. Spółka nie zbierze nawet kwoty na planowane w prospekcie projekty.

I teraz albo od razu po emisji wezmą kredyt, albo wypuszczą obligacje dłużne w rynek, bo nie chce mi się wierzyć że mając spółkę na giełdzie panowie Właściciele dołożą prywatnie ze swojej kasy 5 mln zł.
odpowiedź