SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obligatariusze Elektrimu zadowoleni z wniosku o upadłość

Komitetu Obligatariuszy Elektrimu, po konsultacjach z prawnikami, jest zadowolony z wniosku zarządu spółki o ogłoszeniu upadłości firmy, poinformował rzecznik komitetu Mirosław Obarski.

"Wydaje się, że oddanie sprawy do sądu, to dziś najlepsza droga wyjaśnienia sytuacji w firmie oraz rozwiązania kwestii między firmą a jej wierzycielami" - powiedział Obarski w rozmowie telefonicznej z agencją ISB.

Zarząd Elektrimu złożył wniosek o upadłość w piątek. W komunikacie podkreślił, że majątek spółki pozwala na zaspokojenie roszczeń wszystkich wierzycieli, ale jest on niemal w całości zabezpieczony do kwoty 725 mln euro na rzecz obligatariuszy.

"Celem obligatariuszy i Vivendi jest sparaliżowanie działalności Elektrimu oraz przejęcie jego całego majątku wskutek nieuzasadnionych i bezpodstawnych żądań" - czytamy w komunikacie zarządu Elektrimu.

"To zadziwiające, że obligatariuszy obwinia się za warunki umowy, która skutecznie uchroniła Elektrim SA od upadłości w 2002 r." - powiedział Mirosław Obarski.

Na początku lipca powiernik przekazał obligatariuszom Elektrimu 504 mln euro (z 525 mln euro, które firma wpłaciła na jego konto w październiku zeszłego roku), wynikających z obligacji firmy. Różnica wynika z potrącenia kosztów powiernika i kosztów sądowych.

Komitet chce od Elektrimu kolejnych płatności, w wysokości co najmniej 30 mln euro, tak aby pokryć w pełni należności wynikające z umowy powierniczej, w tym koszty postępowania przed angielskim High Court.

Oprócz tego obligatariusze chcą jeszcze wyegzekwować od Elektrimu tzw. płatność końcową - czyli 25% nadwyżki majątku Elektrimu ponad kwotę 160 mln euro. Według nich jest to integralna część obligacji należna w zamian za zrzeczenie się zamienności na akcje, niskie odsetki i rozłożenie spłaty w czasie.

Elektrim zadeklarował tydzień temu, że w II kwartale miał 387,43 mln zł zysku netto wobec 116,45 mln zł straty rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obligatariusze Elektrimu zadowoleni z wniosku o upadłość

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl