SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od stycznia nowe ośrodki TVP

W styczniu 2005 r. działalność rozpoczną samodzielne ośrodki regionalne TVP w Olsztynie, Kielcach, Gorzowie Wlkp. i Opolu

Ich powstanie oznacza oszczędności w pozostałych ośrodkach, a także możliwość obniżenia niektórych płac w regionach.

O powstaniu nowych ośrodków mówili w poniedziałek w Olsztynie uczestnicy spotkania w olsztyńskim Zamku na temat roli i znaczenia mediów publicznych w regionach. Wiele miejsca poświęcono ściągalności abonamentu - jako głównego źródła utrzymania mediów publicznych. W spotkaniu uczestniczyli szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek, a także były sekretarz Rady Włodzimierz Czarzasty.

Zmiany dostrzegą między innymi mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Na kanale nadawania regionalnej "trójki" zniknie napis TVP Gdańsk, a w jego miejsce pojawi się - TVP Olsztyn.

Nowy ośrodek będzie dysponował na początku trzema godzinami własnego programu, wypełnionego publicystyką, informacjami oraz programami, skierowanymi do mniejszości narodowych, a także np. żeglarzy.

"Myślę, że na początek około 2 godzin będzie poświęconych na własne produkcje. Reszta czasu będzie wypełniana wybranymi materiałami archiwalnymi. To wszystko nie oznacza, że program, który dotychczas mieszkańcy regionu znali z emisji gdańskich, zupełnie zniknie. Pozostaną wszystkie wydania "Kuriera", "Telekurier", "Rozmowy w Studio" - powiedział nam szef gdańskiego ośrodka Bogdan Osiński.

Szefowa KRRiT przyznała, że dużym znakiem zapytania są kwestie finansowe w nowych ośrodkach.

"Posłowie i senatorowie nie zastanawiali się za co (finansować ośrodki). Uważali, że to musi się zmieścić w abonamencie. Trzeba będzie pieniądze dzielić skromniej, chyba, że telewizja zarobi więcej na reklamach. Podzielenie środków należy do Rady Nadzorczej TVP. Może, gdyby w mniejszym stopniu Rada Nadzorcza zajmowała się aspektami politycznymi funkcjonowania tej telewizji, to miałaby więcej czasu na zastanowienie się za co (utrzymywać ośrodki)" - przyznała  Waniek.

Według Osińskiego, środki finansowe zostały już podzielone i  dla niektórych ich wysokość będzie oznaczała oszczędności.

"Cały +tort+ został podzielony na 16 +klinów+ (ośrodki).Oczywiście cztery: Kielce, Gorzów Wlkp., Opole i Olsztyn dostaną mniej, ale każdy oddział odczuje pojawienie się tych ośrodków. Od poszczególnych dyrektorów, czy też menedżerów, będzie zależało, w jaki sposób to przełożyć na decyzje finansowe, czy ograniczać koszty, czy starać się taniej produkować. Ci, którzy wynagradzani są w systemie honoracyjnym, mogą mniej zarobić, ale na pewno nie ci, którzy mają stałe umowy o pracę" - podkreślił Osiński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od stycznia nowe ośrodki TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl