SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odkryto Ewangelię Judasza - specjalny program w telewizji!

W Waszyngtonie odbyła się 6 kwietnia konferencja prasowa Towarzystwa National Geographic na temat odkryć związanych z tekstem Ewangelii według Judasza.

Jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w badaniach biblijnych ukazuje widzom nowe spojrzenie na opowieść o zdradzie Judasza.

Co zrobimy, jeśli okaże się, że starożytna ewangelia przedstawia zupełnie inny obraz człowieka, którego historia skazała na wiekuiste potępienie? Co, jeśli odkryty tekst zrzuca winę za wydanie Jezusa oprawcom na Jego własne barki, a odwieczny zdrajca staje się bohaterem?

  

W niedzielę, 9 kwietnia o 21:00 National Geographic Channel zaprezentuje światową premierę filmu “Ewangelia według Judasza”. W specjalnym dwugodzinnym dokumencie poznamy niezwykłe losy ewangelii od czasu jej odkrycia, aż po dzień dzisiejszy. Poznamy też proces ustalania jej autentyczności i najważniejsze fakty, jakie wyłoniły się po mozolnym procesie tłumaczenia i interpretacji jej tekstu. Niezwykły dokument, jedyny istniejący egzemplarz Ewangelii według Judasza, został zaprezentowany 6 kwietnia na konferencji prasowej zorganizowanej przez Towarzystwo National Geographic w Waszyngtonie.

Nowy Testament przedstawia nam Judasza Iskariotę jako apostoła, który zdradził Jezusa, wydając go na śmierć. Przez stulecia imię Judasza było synonimem fałszu i zdrady. Odkryta ewangelia przedstawia nam zupełnie inną historię. Dokument odnaleziony przypadkiem w latach 70. XX w. był dwukrotnie sprzedawany, a raz został ukradziony; przez wiele lat leżał w ukryciu, a jego stan znacznie się pogorszył. W tej chwili naukowcy walczą głownie o to, aby bezcenny skarb nie zamienił się w pył. Kiedy jednak powstała ewangelia i kto ją stworzył? Poznamy proces odkrywania jej kolejnych tajemnic i najważniejsze fragmenty tłumaczenia. Wyspecjalizowany zespół badaczy Biblii i naukowców zweryfikuje autentyczność dokumentu. Dokonają tego za pomocą określenia wieku metodą węgla aktywnego, analizy atramentu użytego do pisania, analizy widmowej i badania innych dowodów. Specjaliści przedstawią także współczesne losy dokumentu od czasów, gdy został odnaleziony, w tym wyczerpujący proces konserwacji papirusu.

 

“Ewangelia według Judasza” przedstawia zapomnianą wersję historii ostatnich dni Jezusa, pokazując skomplikowane zależności i intrygi polityczne, rozgrywające się w pierwszych dniach chrześcijaństwa. Odnaleziona Ewangelia pokazuje Judasza jako apostoła związanego najbliżej z Jezusem, który dokonał aktu zdrady na życzenie swojego Pana. “Ewangelia Judasza zmienia jego zdradę w akt posłuszeństwa” mówi Craig Evans, profesor Acadia Divinity College w Nowej Szkocji. “Poświęcenie ciała Jezusa w rzeczywistości było zbawieniem. Z tej przyczyny Judasz ukazuje się nam jako obrońca wiary, mimo że jego czyn sprowadza na niego zawiść i oburzenie pozostałych apostołów.”

Odkryta Ewangelia według Judasza została napisana ok. 300 roku, ale pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z roku 180, kiedy to wpływowy chrześcijański biskup Ireneusz uznał ją za herezję. W tamtych czasach znano wiele opisów życia Jezusa, zapisanych przez wczesnych chrześcijan w ponad 30 ewangeliach w ciągu 150 lat od Jego śmierci. Ireneusz uporządkował historię, uznając, że uznać należy tylko cztery ewangelie: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Wszystkie pozostałe, w tym Judasza, zostały zakazane.

Strony ewangelii zostaną wystawione w National Geographic Museum w Waszyngtonie. Gdy zakończony zostanie proces konserwacji, dokument wróci do miejsca swojego pochodzenia – do Egiptu. Zostanie złożony w Muzeum Koptyjskim w Kairze.

Towarzystwo National Geograhic podzieli się informacjami na temat Ewangelii w obszernym artykule w majowym numerze Magazynu National Geographic, dostępne będą one także na stronie WWW.nationalgeographic.com/lostgospel. Specjalny wykład dotyczący dokumentu odbędzie się 10 kwietnia w siedzibie Towarzystwa, zostaną także opublikowane dwie książki. W przyszłości wydawnictwo National Geographic opublikuje ilustrowaną i opracowaną wersję Ewangelii.

Film “Ewangelia według Judasza” został wyprodukowany dla kanału National Geographic przez National Geographic Television & Film (NGT&F). Reżyserem filmu jest James Bratt, autorami scenariusza są John Bredar i James Bratt.

National Geographic Channel dociera do ponad 200 milionów gospodarstw domowych na całym świecie, dostępny jest w 150 krajach, ma 27 wersji językowych. Właścicielami NGC są National Geographic Television & Film (NGT&F), FOX Entertainment Group i National Broadcasting Company (NBC). NGC wnosi znaczący wkład w rozwój badań naukowych, oraz prowadzenie ekspedycji i działań edukacyjnych prowadzonych na całym świecie przez Towarzystwo National Geographic. Polskim przedstawicielem kanału jest firma Program.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odkryto Ewangelię Judasza - specjalny program w telewizji!

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl