SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Opóźni się start pierwszego multipleksu

Uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej i start tzw. pierwszego multipleksu (MUX-1) zaplanowany na 30 września opóźni się, wynika z wypowiedzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anny Streżyńskiej. Szefowa UKE oceniła, że nadawcy celowo mogą opóźniać start multipleksu.

Opóźni się start pierwszego multipleksu

"Jest bardzo niewielka szansa na to, że będę mogła do 30 września wydać decyzje potrzebne do uruchomienia nadawania" - powiedziała Streżyńska na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Opóźnienie wynika z tego, że nadawcy zaskarżyli decyzje UKE o przyznaniu częstotliwości. W przekonaniu Streżyńskiej nadawcy celowo opóźniają proces cyfryzacji.

"Na szczęście sprawnie działają satelitarne platformy cyfrowe" - powiedziała Streżyńska. Dodała, że danie platformom cyfrowym czasu na rozwój mogło leżeć u podstaw strategii nadawców. Grupa medialna TVN jest współwłaścicielem platformy 'n' a Polsat jest związany z Cyfrowym Polsatem.

Streżyńska zaznaczyła jednak, że opóźnienie może zostać ograniczone do kilku tygodni, gdyby udało się uzgodnić treść decyzji z nadawcami i wybrać szybko operatora technicznego MUX-1. Szefowa UKE potwierdziła, że urząd zaproponował nadawcom komercyjnym, których programy mają znaleźć się na MUX-1, żeby sami wybrali operatora.

"Pozwoliłoby nam to nie czekać na TVP" - powiedziała Streżyńska. Propozycja UKE jest związana z problemami jakie TVP ma z zamówieniami publicznymi a także związanymi ze zmianami zarządu. UKE nie otrzymało jeszcze odpowiedzi na swoją propozycję.

Streżyńska przyznała też, że w kwestii drugiego multipleksu sytuacja jest patowa w związku z konfliktem między UKE a Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

"Krajowa Rada zablokowała dokumentację konkursową a my propozycję zgodnie z którą Rada sama wybrałaby wszystkie siedem programów, które miałyby się znaleźć na drugim multipleksie" - powiedziała Streżyńska. Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami część kanałów na MUX-2 byłaby wybrana przez Radę a część wyłoniona w drodze konkurs.

Strategia cyfryzacyjna zakłada wyłączenia nadawania analogowego w lipcu 2013 r. Streżyńska przyznała, że ten termin może zostać przełożony.

Streżyńska zapowiedziała też, że 30 września wyda decyzję o wyłączeniu testowych transmisji cyfrowych w formacie MPEG-2 (w cyfryzacji obowiązującym standardem ma być MPEG-4). Nadawcy prowadzą testy w formacie MPEG-2 na terenie Podkarpacia i Podbeskidzia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opóźni się start pierwszego multipleksu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl