SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Orange z najlepszym internetem mobilnym w 2018 r., T-Mobile przed Playem i Plusem

Serwis RFBenchmark opublikował podsumowanie stanu internetu mobilnego w Polsce w 2018 r. W dwóch z trzech mierzonych kategorii triumfował Orange - średniej szybkości pobierania danych oraz wysyłania danych. T-Mobile był liderem pod względem najniższej wartości ping. W ujęciu geograficznym, na uwagę zasługuje woj. śląskie z rekordowym wynikiem średniej szybkości pobierania danych (61,62 Mb/s). "Białą plamą" pozostaje woj. lubelskie z najsłabszymi wynikami pod względem średniej szybkości pobierania danych (14,38 Mb/s) i wysyłania danych (5,58 Mb/s).

Article

Najlepszym operatorem w kategorii średniej prędkości pobierania danych okazał się Orange. Ta sieć może pochwalić się wartością średnią na poziomie 26,19 Mb/s. W kwietniu i wrześniu 2018 r. operatorowi udało się zdominować ranking we wszystkich trzech kategoriach. Najwyższy odnotowany wynik operatora przypadł na sierpień 2018 r. (34,53 Mb/s).

To nie pierwsze zwycięstwo generalne Orange w zestawieniu. Ten operator także w 2016 i 2017 r. mógł pochwalić się tytułem najlepszego operatora biorąc pod uwagę średnią szybkość pobierania danych.

Orange ma poważnego konkurenta, który w ubiegłym roku pojawił się na pierwszym miejscu w tej kategorii sześciokrotnie. Wynik T-Mobile, o którym mowa, nie odbiega znacząco od średniego wyniku zwycięzcy tej konkurencji (24,66 Mb/s). Za czołową dwójką sklasyfikowano natomiast Play (20,7 Mb/s) i Plusa (19,95 Mb/s).
W kategorii średniej szybkości pobierania danych uwagę przykuwa południowa część Polski, gdzie wyraźnie najlepszy jest Orange z rekordowym wynikiem odnotowanym w województwie śląskim (61,62 Mb/s).

Również w kategorii średniej szybkości wysyłania danych zwycięstwo odniósł Orange (10,78 Mb/s), który w zeszłym roku ośmiokrotnie mógł pochwalić się najlepszym wynikiem, najlepszy wynik notując w marcu (13,86 Mb/s).

Pod tym względem dobrze poradził sobie Plus, który w rankingu za 2018 r. został wyróżniony trzykrotnie (9,88 Mb/s) oraz T-Mobile, który w czerwcu poradził sobie najlepiej dzięki wynikowi 11,94 Mb/s (średnia wartość wysyłania danych operatora to 9,27 Mb/s). Powodów do zadowolenia nie mają natomiast abonenci Play (7,21 Mb/s).
W sześciu województwach, w tym mazowieckim, z prędkości wysyłania danych zadowoleni mogą być użytkownicy Plusa. Najwyższy wynik wśród wszystkich województw uzyskano w Wielkopolsce (23,87 Mb/s).

Wartość ping to trzecia mierzona przez RFBenchmark wartość. W przeciągu całego roku najlepiej w tej kategorii poradził sobie T-Mobile, ze średnim wynikiem 40,53 ms. W 2018 r. ten operator znajdował się na najwyższym miejscu rankingu przez sześć miesięcy. Najniższy wynik T-Mobile odnotował w lipcu – 35,17 ms.

Na drugim miejscu znalazł się Orange (40,73 ms), któremu w minionym Orange udało się wyprzedzić głównego rywala pięć razy. Na trzecim miejscu znalazł się Play (42,34 ms). Najsłabiej wypada Plus (47,39 ms), który na ostatnim miejscu w 2018 r. był 11 razy.
Po raz kolejny na wyróżnienie zasługuje województwo śląskie z najniższą odnotowaną wartością ping (25,11 ms). Zdecydowaną większość kraju zdominował Play, w tym również województwo mazowieckie (26,62 ms).

RFBenchmark to rozwiązanie stworzone przez spółkę Notel. Aplikacja mobilna umożliwia użytkownikom dokonywanie pomiarów podstawowych parametrów sieci komórkowej, m.in. siły sygnału oraz testy prędkości internetu dla różnych technologii (GSM/3G/4G/LTE). Zebrane wyniki wszystkich użytkowników prezentowane są na interaktywnej mapie zamieszczonej na stronie internetowej www.rfbenchmark.pl. Zwizualizowane w ten sposób dane informują o zasięgu, jakości internetu mobilnego oraz lokalizacji nadajników sieci komórkowych.
Każdego miesiąca w 2018 r. na portalu RFBenchmark opublikowano 12 raportów oceniających jakość i szybkość internetu mobilnego w Polsce. Użytkownicy aplikacji wykonali w sumie 301 930 pomiarów. Dodatkowo raz na kwartał oceniano sytuację panującą w Europie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange z najlepszym internetem mobilnym w 2018 r., T-Mobile przed Playem i Plusem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl