SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen Deutschland wciąż może być sprzedany

PKN Orlen wciąż nie wyklucza sprzedaży swojej niemieckiej spółki, mimo poprawy wyników Orlen Deutschland, poinformował w piątek prezes koncernu Igor Chalupec.

„Nadal nie wykluczamy sprzedaży Orlen Deutschland, ale będziemy robić wszystko, żeby wartość tej spółki rosła i po wynikach widać, że nam się to udaje” – powiedział Chalupec podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że rynek niemiecki jest bardzo trudny. Spółce udało się utrzymać wolumen sprzedaży w Niemczech pomimo spadku konsumpcji na tamtym rynku o 5%.

Wojciech Heydel, członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż detaliczną w koncernie, powiedział, że Orlen nadal będzie prowadził politykę zamykania nierentownych stacji. Podkreślił, że pozytywny wynik Orlen Deutschland na poziomie ok. 14 mln zł został zrealizowany przy mniejszej liczbie stacji w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku.

Orlen Deutschland zanotował zysk netto z działalności detalicznej w Niemczech w II kw. br. w wysokości 10,24 mln zł wobec 7,68 mln zł rok wcześniej, podał koncern w raporcie kwartalnym. Orlen Deutschland prowadzi również działalność hurtową przyporządkowaną do segmentu produkcji i hurt.

W czerwcu Heydel deklarował, że PKN Orlen może pozostać na detalicznym rynku w Niemczech i nawet dokupić dodatkowe stacje, jeśli utrzyma się pozytywny trend w wynikach, obserwowany w I poł. br.

Według podawanych wówczas danych, Orlen Deutschland posiadał w Niemczech 480 stacji, z czego 116 pod marką Orlenu i 364 pod marką Star, co stanowiło 3% udziału w skali całego kraju.

Przyjęta w 2005 roku strategia PKN Orlen na lata 2005-2009 zakłada osiągnięcie masy krytycznej i poprawy efektywności tej inwestycji przed końcem 2007 roku. W wypadku, gdy strategia wzrostu okaże się niewykonalna, Orlen planuje sprzedaż niemieckiej spółki. Już we wrześniu ub. roku przedstawiciele koncernu mówili, że możliwe będzie rozbudowanie Orlen Deutschland po to, by sprzedać tę spółkę z zyskiem w późniejszym terminie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen Deutschland wciąż może być sprzedany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl