SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen: wpływy zmalały o 13 proc., 2,2 mld zł straty, wzrosła sprzedaż na stacjach

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PKN Orlen zanotowała spadek przychodów o 13 proc. do 22,08 mld zł oraz wyniku netto z 849 mln zł zysku do 2,24 mld zł straty. Niedawno koncern dokonał odpisów o wartości 2,5 mld zł. Zwiększyła się sprzedaż na jego stacjach, gdzie działa już 2,1 tys. punktów gastronomicznych.

Article

Segment downstream grupy Orlen zanotował spadek przychodów rok do roku z 20,58 do 17,18 mld zł, a jego wynik EBITDA poszedł w dół z 1,26 mld zł zysku do 1,17 mld zł straty. Orlen tłumaczy to m.in. spadkiem cen ropy o 13 dol./bbl i wyższym o 2,2 dol./bbl dyferencjałem Brent/Ural

Sprzedaż nawozów w segmencie donwstream zwiększyła się o 1 proc., PCW o 3 proc., a PTA o 3 proc., natomiast sprzedaż benzyny zmalała o 11 proc., oleju napędowego o 12 proc., LPG o 14 proc., olefin o 6 proc. i poliolefin o 28 proc.

Wzrost w segmencie detalicznym, 108 więcej punktów gastronomicznych

W pionie detalicznym Orlen zanotował wzrost wpływów z 8,61 do 8,63 mld zł oraz zysku EBITDA z 678 do 702 mln zł. Wartość sprzedaży lekkich destylatów zwiększyła się z 3,1 do 3,24 mld zł, średnich destylatów - zmalała z 4,65 do 4,49 mld zł, a oferty pozapaliwowej - wzrosła z 770 do 838 mln zł.

Na koniec marca br. do grupy Orlen należało 2 836 stacji paliwowych, o 33 więcej niż rok wcześniej. Liczba stacji w Polsce zwiększyła się o 13 do 1 796, w Niemczech - o 3 do 586, w Czechach - o 6 do 418, a na Litwie o jedną do 26. Koncern uruchomił też pierwszych 10 stacji na Słowacji.

Na stacjach Orlenu działa już 2 155 punktów gastronomicznych, o 108 więcej niż przed rokiem. To przede wszystkim 1 700 punktów Stop Cafe w Polsce (w tym 535 sklepów convenience), a także 307 takich punktów w Czechach i 24 na Litwie oraz 124 punkty Star Connect w Niemczech.

Orlen podkreśla, że ładowarki do samochodów elektrycznych działają już na 70 stacjach, podczas gdy rok wcześniej były na 15.

W październiku ub.r. koncern ogłosił, że swoje stacje w Niemczech, Czechach i Słowacji, obecnie działające pod nazwami Star i Benzina, przemianuje na Orlen, co będzie kosztować kilkadziesiąt mln zł. Miesiąc temu zmieniono oznaczenie pierwszej stacji firmy w Niemczech.

Z kolei segment usptream Orlenu osiągnął 219 mln zł zysku EBITDA wg LIFO, o 125 mln zł więcej niż w pierwszym kwartale ub.r. Koncern odnotował wzrost średniego wydobycia o 1,4 tys. boe/d, co oznacza 7 proc. w górę.

Orlen wylicza, że w Polsce kontynuowano prace projektowe i formalno-prawne w ramach zagospodarowania złoża Bystrowice, Bajerze i Tuchola oraz Chwalęcin, a także wiercenie otworów Pławce i Dylągowa. Uzyskano także decyzje koncesyjne dotyczące przyznania dwóch nowych koncesji o charakterze poszukiwawczym w obszarze Edge. Na aktywach kanadyjskich rozpoczęto wiercenie 4 odwiertów, a 5 odwiertów zostało poddanych szczelinowaniu. Do produkcji zostało włączonych 7 odwiertów na obszarze Kakwa, Lochend oraz Ferrier.

Zaznaczono, że w związku z załamaniem cen ropy na rynkach światowych oraz pandemią COVID-19 na bieżąco prowadzone są analizy dotyczące ewentualnych zmian w harmonogramie prac inwestycyjnych zaplanowanych w 2020 roku.

Przychody grupy Orlen z umów z klientami zmalały rok do roku z 25,19 do 22,02 mld zł. Mniej więcej połowa jest osiągana w Polsce, gdzie nastąpił spadek z 12,15 do 11,28 mld zł.

Wpływy zmniejszyły się też na pozostałych rynkach działalności koncernu.

Strata wskutek odpisów 2,2 mld zł straty

Koszt własny sprzedaż grupy Orlen w zeszłym kwartale wyniósł 22,71 mld zł, wobec 22,39 mld zł rok wcześniej. Dodatkowo koszty sprzedaży zwiększyły się z 1,46 do 1,62 mld zł, a pozostałe wydatki operacyjne - ze 147 mln zł do 2,35 mld zł.

Z kolei koszty finansowe firmy poszły w górę z 266 mln zł do 1,04 mld zł, głównie wskutek wzrostu kosztów nadwyżki ujemnych różnic kursowych (z 3 do 450 mln zł) oraz rozliczenia i wyceny pochodnych instrumentów finansowych (ze 166 do 481 mln zł).

W poniedziałek Orlen ogłosił odpisy obciążające jego wynik za pierwszy kwartał. 2,02 mld zł odpisano z powodu przeszacowania wartości zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania (tzw. net realisable value - NRV) zgodnie z MSR 2 – zapasy, w wyniku spadku cen ropy i w rezultacie obniżenia notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Natomiast 504 mln zł wyniosły odpisy aktualizujące wartość majątku, głównie aktywów segmentu wydobycia w Kanadzie i Polsce w związku z aktualizacją cen węglowodorów.

W konsekwencji mocno pogorszyły się wskaźniki rentowności Orlenu. Wynik sprzedażowy brutto zmalał z 2,85 mld zł zysku do 629 mln zł straty, wynik operacyjny - z 996 mln zł zysku do 1,9 mld zł straty, a wynik netto - z 849 mln zł zysku do 2,24 mld zł straty.

- W pierwszym kwartale tego roku, częściowo dotkniętym już kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, wypracowaliśmy solidne wyniki finansowe we wszystkich obszarach działalności. Dzięki naszym wcześniejszym działaniom optymalizacyjnym, jesteśmy dobrze przygotowani na różne scenariusze. Monitorujemy sytuację i elastycznie reagujemy na zmienne otoczenie rynkowe - zapewnia prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Sytuacja finansowa PKN Orlen pozwala nam na kontynuowanie strategicznych inwestycji rozwojowych, a także akwizycji, które mają na celu zwiększenie odporności Koncernu na wpływ czynników makroekonomicznych. Temu ma służyć między innymi sfinalizowana właśnie transakcja zakupu Grupy Energa, a także przejęcie Grupy Lotos - dodaje Obajtek.

Za 80,5 proc. akcji Energi Orlen pod koniec kwietnia zapłacił 2,873 mld zł, z czego 1,781 mld zł trafiło do Skarbu Państwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen: wpływy zmalały o 13 proc., 2,2 mld zł straty, wzrosła sprzedaż na stacjach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obojny
A Kubica na stacjach Orlenu czeczy
odpowiedź