SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ósmy multipleks: trzy miejsca dla TVP, cztery dla nadawców komercyjnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że trzy miejsca na ósmym multipleksie otrzyma Telewizja Polska, zaś pozostałe cztery mają zostać przeznaczone dla stacji wyłonionych w postępowaniu konkursowym. Na MUX-8 będzie miejsce tylko dla kanałów bezpłatnych.

fot. shuttlerstockArticle

Zgodnie z decyzją KRRiT Telewizja Polska będzie mogła na MUX-8 umieścić trzy kanały nadające w standardowej jakości lub jeden program w HD i jeden w SD. Mogą to być kanały nadające na podstawie koncesji lub TVP Polonia. Publiczny nadawca nie będzie mógł nadawać na tym multipleksie tych samych kanałów, których program emituje na MUX-3 (użytkuje go w całości, obecnie jest tam sześć kanałów SD i dwa w HD) lub MUX-1 (ma tam kanał TVP ABC, wyłoniony w konkursie). Pozostałe cztery miejsca na MUX-8 mają trafić do stacji, którym KRRiT przyzna koncesje na nadawanie - regulator zamierza je wyłonić w postępowaniu konkursowym.

Jak podano w komunikacie, podjęcie uchwały poprzedziła analiza wyników konsultacji prowadzonych zarówno przez KRRiT, jak i przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Poza tym regulator przeanalizował ofertę programową istniejących trzech multipleksów, rozwój telewizji naziemnej w Polsce na tle Europy, a także dynamikę zmian udziału mediów w rynku reklamowym w latach 2010-2013 oraz odbiór treści audiowizualnych (w tym ocenę naziemnej telewizji cyfrowej przez odbiorców).

- Nasza intencją było, aby dać Telewizji Polskiej możliwość poprawienia jakości - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji . Jego zdaniem TVP będzie mogła teraz zmniejszyć liczbę stacji na MUX-3 częściowo przenosząc je na ósmy multipleks. TVP na trzecim multipleksie dzięki zastosowaniu specjalnej metody kompresji umieściła wiosną br. 10 slotów zamiast 8 (jeden slot pozwala na nadawanie kanału w SD, a dwóch potrzeba do emisji kanału HD).

- Wydaje mi się, że jest to krok w drobnym kierunku w stosunku do wcześniejszego stanowiska Krajowej Rady - komentuje decyzję Andrzej Zarębski, ekspert ds mediów. Poprzednią uchwałę w sprawie zagospodarowania MUX-8 KRRiT podjęła w czerwcu br. Uznała wtedy, że cały multipleks powinna dostać TVP, by emitować tam swoje kanały w jakości HD (dowiedz się więcej). Decyzja ta spotkała się z szeroką krytyką ze strony nadawców komercyjnych.

- Nie jest to dla TVP rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące, ale cieszymy się, że potrzeby telewizji publicznej zostały choć w części uwzględnione - tak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówi o nowej decyzji KRRiT Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. - Analizujemy możliwe rozwiązania. Bardzo ważne dla przyszłości całego rynku telewizyjnego będą jednak dalsze decyzje dotyczące zagospodarowania czterech slotów przeznaczonych dla nadawców koncesjonowanych - dodaje. Teoretycznie o nie również będzie mogła się ubiegać także TVP.

KRRiT przesłała już ustalenia dotyczące oferty programowej nowego multipleksu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teraz UKE podda je konsultacjom, a następnie ogłosi konkurs na operatora ósmego multipleksu obejmującego częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 Mhz. Wziąć w nim udział może Polski Operator Telewizyjny, reaktywowana niedawno spółka Polsatu i TVN (więcej na ten temat).

Następnie Krajowa Rada ogłosi konkurs na czterech nadawców, którym udzieli koncesje na nadawanie na nowym multipleksie. Na razie nie znany jest jego kształt - nie wiadomo, czy Krajowa Rada będzie chciała, aby na MUX-8 pojawiły się stacje o konkretnej tematyce jak było w przypadku pierwszego multipleksu. Zdaniem Grabosia właśnie takie rozwiązanie ma największy sens.

Możliwe, że w konkursie wezmą udział np. Cyfrowy Polsat, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision, czyli firmy, które zgłosiły zainteresowanie MUX-8 po tym jak spółka Emitel w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma na tym multipleksie (więcej na ten temat). Cała procedura wyboru nadawców do emisji na MUX-8 może zakończyć się w połowie przyszłego roku.

- Osobiście mam duże wątpliwości co do rozszerzenia oferty bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Obawiam się, że koszt tego będzie taki, iż nastąpi kolejne rozproszenie widowni i zmniejszenie budżetów służących do produkcji programów dobrej jakości - mówi Zarębski.

Obecnie w Polsce działają trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne. Jest też czwarty, płatny multipleks, który wykorzystuje Cyfrowy Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ósmy multipleks: trzy miejsca dla TVP, cztery dla nadawców komercyjnych

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
= się
Do gangsterów wreszcie dotarło, że już nikt nigdy nie będzie utrzymywał ich fabryk. Czasy jednej propagandowej kłamczuchy-gazetki-kumpelki diabli wzięli.
odpowiedź
User
wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Zero abonamentu na mydlarnie Dworaka.
odpowiedź
User
Yrga
Zero abonamentu? Bo za Kaczora to płaciłeś dwa? :)
odpowiedź