SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ósmy multipleks: trzy miejsca dla TVP, cztery dla nadawców komercyjnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że trzy miejsca na ósmym multipleksie otrzyma Telewizja Polska, zaś pozostałe cztery mają zostać przeznaczone dla stacji wyłonionych w postępowaniu konkursowym. Na MUX-8 będzie miejsce tylko dla kanałów bezpłatnych.

fot. shuttlerstock Article

Zgodnie z decyzją KRRiT Telewizja Polska będzie mogła na MUX-8 umieścić trzy kanały nadające w standardowej jakości lub jeden program w HD i jeden w SD. Mogą to być kanały nadające na podstawie koncesji lub TVP Polonia. Publiczny nadawca nie będzie mógł nadawać na tym multipleksie tych samych kanałów, których program emituje na MUX-3 (użytkuje go w całości, obecnie jest tam sześć kanałów SD i dwa w HD) lub MUX-1 (ma tam kanał TVP ABC, wyłoniony w konkursie). Pozostałe cztery miejsca na MUX-8 mają trafić do stacji, którym KRRiT przyzna koncesje na nadawanie - regulator zamierza je wyłonić w postępowaniu konkursowym.

Jak podano w komunikacie, podjęcie uchwały poprzedziła analiza wyników konsultacji prowadzonych zarówno przez KRRiT, jak i przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Poza tym regulator przeanalizował ofertę programową istniejących trzech multipleksów, rozwój telewizji naziemnej w Polsce na tle Europy, a także dynamikę zmian udziału mediów w rynku reklamowym w latach 2010-2013 oraz odbiór treści audiowizualnych (w tym ocenę naziemnej telewizji cyfrowej przez odbiorców).

- Nasza intencją było, aby dać Telewizji Polskiej możliwość poprawienia jakości - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji . Jego zdaniem TVP będzie mogła teraz zmniejszyć liczbę stacji na MUX-3 częściowo przenosząc je na ósmy multipleks. TVP na trzecim multipleksie dzięki zastosowaniu specjalnej metody kompresji umieściła wiosną br. 10 slotów zamiast 8 (jeden slot pozwala na nadawanie kanału w SD, a dwóch potrzeba do emisji kanału HD).

- Wydaje mi się, że jest to krok w drobnym kierunku w stosunku do wcześniejszego stanowiska Krajowej Rady - komentuje decyzję Andrzej Zarębski, ekspert ds mediów. Poprzednią uchwałę w sprawie zagospodarowania MUX-8 KRRiT podjęła w czerwcu br. Uznała wtedy, że cały multipleks powinna dostać TVP, by emitować tam swoje kanały w jakości HD (dowiedz się więcej). Decyzja ta spotkała się z szeroką krytyką ze strony nadawców komercyjnych.

- Nie jest to dla TVP rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące, ale cieszymy się, że potrzeby telewizji publicznej zostały choć w części uwzględnione - tak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówi o nowej decyzji KRRiT Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. - Analizujemy możliwe rozwiązania. Bardzo ważne dla przyszłości całego rynku telewizyjnego będą jednak dalsze decyzje dotyczące zagospodarowania czterech slotów przeznaczonych dla nadawców koncesjonowanych - dodaje. Teoretycznie o nie również będzie mogła się ubiegać także TVP.

KRRiT przesłała już ustalenia dotyczące oferty programowej nowego multipleksu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teraz UKE podda je konsultacjom, a następnie ogłosi konkurs na operatora ósmego multipleksu obejmującego częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 Mhz. Wziąć w nim udział może Polski Operator Telewizyjny, reaktywowana niedawno spółka Polsatu i TVN (więcej na ten temat).

Następnie Krajowa Rada ogłosi konkurs na czterech nadawców, którym udzieli koncesje na nadawanie na nowym multipleksie. Na razie nie znany jest jego kształt - nie wiadomo, czy Krajowa Rada będzie chciała, aby na MUX-8 pojawiły się stacje o konkretnej tematyce jak było w przypadku pierwszego multipleksu. Zdaniem Grabosia właśnie takie rozwiązanie ma największy sens.

Możliwe, że w konkursie wezmą udział np. Cyfrowy Polsat, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision, czyli firmy, które zgłosiły zainteresowanie MUX-8 po tym jak spółka Emitel w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma na tym multipleksie (więcej na ten temat). Cała procedura wyboru nadawców do emisji na MUX-8 może zakończyć się w połowie przyszłego roku.

- Osobiście mam duże wątpliwości co do rozszerzenia oferty bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Obawiam się, że koszt tego będzie taki, iż nastąpi kolejne rozproszenie widowni i zmniejszenie budżetów służących do produkcji programów dobrej jakości - mówi Zarębski.

Obecnie w Polsce działają trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne. Jest też czwarty, płatny multipleks, który wykorzystuje Cyfrowy Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ósmy multipleks: trzy miejsca dla TVP, cztery dla nadawców komercyjnych

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
= się
Do gangsterów wreszcie dotarło, że już nikt nigdy nie będzie utrzymywał ich fabryk. Czasy jednej propagandowej kłamczuchy-gazetki-kumpelki diabli wzięli.
73 13
odpowiedź
User
wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Zero abonamentu na mydlarnie Dworaka.
66 12
odpowiedź
User
Yrga
Zero abonamentu? Bo za Kaczora to płaciłeś dwa? :)
16 27
odpowiedź
User
Kurdupel
Na końcu artykułu jest informacja: "Obecnie w Polsce działają trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne. Jest też czwarty, płatny multipleks, który wykorzystuje Cyfrowy Polsat." - Jak to czwarty, płatny i Cyfrowy Polsat. Ktoś o tym wiedział?
43 18
odpowiedź
User
toni
A gdzie ten czwarty multipleks???
38 13
odpowiedź