SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Osobisty cenzor telewizyjny wyciszy nieprzyzwoite słowa

Telewidzowie o wrażliwych uszach mogą być zadowoleni z nowego pomysłu jaki przedstawił Matthew T. Jarman z Salk Lake City.

Jego patent polega na wyszukiwaniu w treściach telewizyjnych niewłaściwych słów, zwrotów a nawet tematów i cenzurowania ich na podstawie preferencji telewidza.
Urządzenie miałoby analizować sygnał telewizji kablowych, satelitarnych, sieciowych i transmitowanych drogą radiową, a także treści wideo przesyłane strumieniowo.
System używa komputera i Personal Video Recordera (PVR) do monitorowania napisów generowanych na ekranie, stosowanych w większości programów telewizyjnych. Użytkownik będzie mógł za pomocą menu – chronionego przez ID i hasło – wybrać co najmniej jedno blokowane słowo. Gdy komputer natrafi na kluczowe słowa, które użytkownik wybrał w celu ich zablokowania, system wyciszy przekaz i odbiorca nie usłyszy danego wyrażenia.

Patent opisuje także metodę, dzięki której PVR będzie mógł zidentyfikować słowa o różnym znaczeniu, co pozwoli użytkownikowi na rozróżnienie pomiędzy tymi znaczeniami i wskazanie które słowo ma być blokowane.

System ma mieć również możliwość blokowania całych programów lub kanałów na podstawie preferencji użytkownika, słów kluczowych zawartych w tytule programu lub jego opisie, oglądalności stacji czy tematu audycji. Dzięki tej technologii rodzice, którzy chcą na przykład pozwolić dzieciom na oglądanie klipów wideo na MTV, ale żadnych innych programów nadawanych przez tą stację albo żadnych programów nadawanych przez jakikolwiek kanał, które mają w swoim tytule bądź opisie słowo „morderstwo”, mieliby taką możliwość.

Blokowanie całych kanałów lub wyszczególnionych programów na podstawie ich tytułów bądź opisów wydaje się być łatwe do zastosowania. Nie wiadomo jednak czy Jarman wziął pod uwagę różnicę czasową jaka niezmiennie występuje pomiędzy momentem, w którym nadawany jest dany dźwięk w programie, a momentem kiedy na ekranie pojawiają się odpowiednie dla tego dźwięku napisy. W zgłoszeniu patentowym autor, choć być może jest świadom tego problemu, nigdzie do niego się nie odnosi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Osobisty cenzor telewizyjny wyciszy nieprzyzwoite słowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl