SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostra walka o sieć Era i Heyah

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił apelację spółki Elektrim Telekomunikacja kwestionującej wpisanie Elektrimu jako właściciela spornych 48% udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorze sieci telefonii komórkowej Era i Heyah.

Sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji, powiedział agencji ISB Aleksander Kobecki, rzecznik prasowy Elektrimu Telekomunikacja.

"Elektrim Telekomunikacja wygrało apelację, sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji. Sąd okręgowy udzielił wskazówek sądowi rejonowemu w zakresie rozważenia słuszności wpisu wobec nowej rzeczywistości w jakiej strony znalazły się po korzystnym dla ET wyroku Sądu Najwyższego" - powiedział ISB Kobecki.

Kontrolowany przez francuski koncern Vivendi ET chce zmiany wpisu do KRS operatora sieci Era, w którym jako udziałowcy widnieją wciąż Elektrim i Deutsche Telekom.

Władze PTC, kontrolowane przez DT, oczekują, że sąd pierwszej instancji zawiesi postępowanie.

"Nie spodziewamy się, żeby sąd pierwszej instancji wpisał do KRS Telco, raczej spodziewamy się, że sprawa zostanie zawieszona do czasu wyjaśnienia sytuacji, zresztą tak zasugerował sąd okręgowy" - powiedział agencji ISB Zbigniew Lazar, szef biura prasowego PTC.

W styczniu br. Sąd Najwyższy uznał wniosek ET o kasację postanowienia o uznaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyroku wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego. Sprawa trafi ponownie do rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji.

Po wyroku Vivendi zapowiedziało, że będzie kontynuowało wszystkie postępowania mające na celu obronę praw spółki w odniesieniu do udziałów w PTC.

Obecny wpis w KRS pochodzi z końca 2004 roku i nie obejmuje też zmian, wynikających z zakupu 48% PTC przez Deutsche Telekom na podstawie opcji call.

Wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu był jednym z kluczowych postanowień w sporze między Elektrimem Telekomunikacja, Deutsche Telekom i Elektrimem o 48% udziałów PTC.

Wyrok z Wiednia był już prawomocnie uznany na terytorium Polski. Następnie inny sąd uznał, że DT w sposób ważny wykonało opcję call na udziały w PTC, ponieważ Elektrim nie wypełnił obowiązków wynikających z postanowienia wiedeńskiego trybunału.

Elektrim uznał tę ostatnią decyzję, a DT zapłacił polskiej firmie 600 mln euro za 48% udziałów PTC nabytych w drodze wykonanej we wrześniu opcji call. Tym samym według DT i Elektrimu, Deutsche Telekom posiada obecnie 97% udziałów polskiego operatora.

"Puls Biznesu" podawał niedawno, że według Zygmunta Solorza-Żaka, wniosek o wpisanie DT do KRS jako właściciela kolejnych 48% udziałów PTC został złożony, ale sąd jeszcze nie dokonał wpisu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ostra walka o sieć Era i Heyah

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl