SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oszczędności gosp. domowych wzrosły do 512,5 mld zł

Oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wzrosły do 512,5 mld zł w drugim kwartale 2006 roku, czyli o 2,7% r/r.

Podały Analizy OnLine, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

W skali 12 miesięcy (czerwiec 2006 r.w relacji do czerwca 2005r.) wzrost wyniósł 18,7% i jest to najwyższy wskaźnik od grudnia 2000 roku.

W tym roku, wartość oszczędności gospodarstw domowych wzrosła o +8,7%, co stanowiło równowartość 41 mld zł. Na przestrzeni 2 kwartału wartość oszczędności wzrosła o 13,5 mld zł. To wyraźnie mniej niż w pierwszym kwartale, gdy zyskały one 27,5 mld zł.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie koniunktury na krajowym rynku kapitałowym w II kwartale, co miało wpływ jedynie na tą sferę oszczędności, która ma związek z pozabankowymi formami akumulacji kapitału, wynika z raportu.

„W drugim kwartale 2006 roku mieliśmy do czynienia z sytuacją ostatnio dość nietypową – według naszych szacunków łączna wartość wpłat wniesionych do poszczególnych form oszczędzania przekroczyła nominalny przyrost oszczędności. A to oznacza, że łączny zysk ze wszystkich segmentów oszczędności był ujemny. Świetną ilustracją tego zjawiska są fundusze emerytalne, których aktywa wzrosły w drugim kwartale o +3,0 mld zł, przy saldzie wpłat i umorzeń na poziomie +3,4 mld zł” – czytamy w raporcie.

Według szacunków Analiz Online, największe wpłaty pojawiły się w segmentach oszczędności związanych z sektorem bankowym. Wartość środków zdeponowanych na rachunkach bankowych przez klientów detalicznych wzrosła w czerwcu po raz pierwszy powyżej historycznego maksimum 227,5 mld zł z marca 2002 r. i wyniosła 228,7 mld zł. To o +1,9% więcej niż trzy miesiące wcześniej, dzięki czemu banki nadal kontrolują niewiele mniej niż 45% łącznych oszczędności gospodarstw domowych.

W drugim kwartale najwyższa dynamika wystąpiła w przypadku pozycji gotówka w obiegu, poza kasami banków. Ich wartość wzrosła o 9,9%, przekraczając na koniec półrocza 64 mld zł.

Kolejne pod względem dynamiki były fundusze inwestycyjne, w przypadku których wzrost wyniósł 3,7% do kwoty 56,8 mld zł. Niewiele mniej zyskały na wartości środki zgromadzone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych, prowadzonych przez krajowe firmy ubezpieczeń na życie, z wynikiem 22,1 mld zł.

W przypadku aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych dynamika wzrostu wyniosła 2,9%, a ich wartość wyniosła 97,8 mld zł.

Jedyną kategorią, która w drugim kwartale nominalnie straciła na wartości (ujemna dynamika 4,7%) były inwestycje bezpośrednie w akcje oraz papiery dłużne (obligacje i bony), emitowane przez Skarb Państwa. Ich wartość wyniosła na koniec drugiego kwartału 43 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności gosp. domowych wzrosły do 512,5 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl