SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oszczędności gospodarstw domowych wzrosły do 542,1 mld zł

Wartość oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wyniosła 542,1 mld zł na koniec września 2006 r. wobec 452,7 mld zł rok wcześniej.

W samym trzecim kwartale wzrost wyniósł 5,6% w porównaniu z 2,9% w drugim kwartale tego roku, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W tym roku wartość oszczędności gospodarstw domowych wzrosła o blisko 70 mld zł, tj. o 14,7%.

"Liderem pod względem dynamiki w trzecim kwartale pozostają formy oszczędzania dające możliwość czerpania korzyści z dobrej koniunktury na rynkach akcji, czyli bezpośrednie inwestycje w spółki publiczne oraz fundusze inwestycyjne, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe oraz otwarte fundusze emerytalne" - czytamy w raporcie.

Przed rokiem w akcjach i obligacjach Polacy ulokowali 43 mld zł, co stanowiło 9,5 % ogółu oszczędności. Na koniec września tego roku zaangażowanie Polaków w obie kategorie wzrosło do 51,6 mld zł (9,5% udziału). Jednak dynamika w obu segmentach była odmienna: o ile wartość akcji nabytych za pośrednictwem biur maklerskich wzrosła o 74%, to inwestycje w papiery dłużne spadły aż o 1/3.

Druga pozycję w strukturze oszczędności, z udziałem 19,5% zajmują fundusze emerytalne. Zawdzięczają ją obowiązkowym wpłatom oraz hossie na rynku akcji.

Według szacunków Analiz Online, tegoroczny napływ środków do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy przekroczył 12 mld zł. W samym trzecim kwartale wartość środków, które napłynęły do OFE przekroczyła 3,5 mld zł. Na koniec września 2006 w OFE znajdowało się 105,5 mld zł.

Znacznie mniejszy udział w oszczędnościach ogółem zanotowały na koniec września 2006 r. fundusze inwestycyjne. W samym trzecim kwartale wartość środków zgromadzonych w funduszach dostępnych dla osób fizycznych, z wyłączeniem produktów pieniężnych i gotówkowych oraz z wyłączeniem inwestycji dokonanych przez firmy ubezpieczeniowe, wzrosła o 12,4%, przekraczając poziom 62 mld zł.

Udział tego segmentu w oszczędnościach ogółem wyniósł na koniec września 11,5% wobec 8,4% rok wcześniej.

Różnica między wpłatami a wartością umarzanych jednostek i certyfikatów wyniosła w okresie styczeń-wrzesień tego roku 14 mld zł. Ponad 4 mld zł trafiło do funduszy inwestycyjnych ze strony osób fizycznych w trzecim kwartale.

Aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) wzrosły w trzecim kwartale o 8,9% do kwoty ponad 24,6 mld zł. Udział UFK w oszczędnościach ogółem wzrósł do 4,5% wobec 3,8% we wrześniu 2005 r.

Spada z kolei udział banków w strukturze należności. We wrześniu tego roku wyniósł 42,8% wobec 47,9% rok wcześniej. Natomiast wartość depozytów złotowych i walutowych wyniosła 232 mld zł w porównaniu 216,7 mld zł rok na koniec września 2005 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności gospodarstw domowych wzrosły do 542,1 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl