SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oszukał kilka tysięcy osób na portalu Nasza-Klasa.pl

Policjanci z Łodzi zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który podszywając się pod instytucje charytatywne – w tym „Caritas Polska” zachęcał internautów do pomocy powodzianom i w ten sposób wyłudzał od nich pieniędze. Mógł oszukać kilka tysięcy osób.

Oszukał kilka tysięcy osób na portalu Nasza-Klasa.pl

Na początku czerwca policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zostali poinformowani przez obsługę serwisu „nasza-klasa.pl” o osobie, która założyła na portalu kilka kont i korespondując z innymi internautami zachęcała ich do pomocy powodzianom. Wiele wskazywało na to, że właścicielem tych kont jest jedna i ta sama osoba zamieszkała w województwie łódzkim.

Policjanci natychmiast przystąpili do działania – namierzyli nieuczciwego internautę i monitorowali jego działalność w sieci. Okazało się, że fikcyjne konta założył 26-letni mieszkaniec Łodzi, a łącze internetowe, z którego korzystał zarejestrowane było na jego matkę. Na przełomie maja i czerwca mężczyzna podszywając się pod „Caritas Polska” i inne instytucje i organizacje charytatywne rozsyłał wiadomości do innych internautów zachęcając ich do pomocy powodzianom.

Korespondował z ludźmi w sieci i stosując odpowiednie metody socjotechniczne nakłaniał ich do przekazania symbolicznej „cegiełki” poszkodowanym przez żywioł. Podając numer konta bankowego prosił o wpłaty 5 lub 10 złotych oraz o przekazanie jego apelu o pomoc innym użytkownikom sieci. W ten sposób stworzył w internecie swego rodzaju „łańcuszek pomocy” potrzebującym, którego ostatnim ogniwem był on sam. Wstępnie śledczy szacują, że mężczyzna oszukał w ten sposób co najmniej 1500 osób, ale liczba poszkodowanych w tej sprawie może być znacznie większa.

Podejrzanemu mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Źródło: KWP Łódź

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszukał kilka tysięcy osób na portalu Nasza-Klasa.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl