SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Parkiet" walczy z prasowym piractwem

Wydawca "Gazety Giełdy Parkiet" domaga się miliona złotych od Instytutu Monitorowania Mediów za bezprawne kopiowanie i sprzedaż publikacji dziennika.

To pierwsza w Polsce sprawa o łamanie praw autorskich wydawcy prasy - podała "Rzeczpospolita".

- Nikt nie pyta, czy może korzystać z naszych tekstów. Po prostu kopiuje i sprzedaje. Złożyliśmy pozew, bo chcemy, by prawo było szanowane. Będzie to precedens, gdyż do tej pory nikt w Polsce nie wytoczył sprawy o piractwo prasowe - mówi "Rz" Dariusz Jarosz, prezes Parkiet Media. Pełnomocnik spółki, która wydaje "Gazetę Giełdy Parkiet", złożył w tym tygodniu pozew przeciw Instytutowi Monitorowania Mediów, jednej z najbardziej dynamicznych firm działających na rynku usług monitoringu prasowego. W pozwie Parkiet Media domaga się miliona złotych odszkodowania, argumentując, że IMM sprzedaje swym klientom artykuły prasowe także z "Parkietu", choć nie zawarł z wydawcą dziennika żadnej umowy na korzystanie z jego publikacji.

Wydawca twierdzi, że wielokrotnie próbował ugodowo rozwiązać spór z IMM, ale bez skutku; firma odmawiała zapłaty za korzystanie z tekstów gazety.

Dariusz Jarosz nie wyklucza, że pozwie też inne firmy, które sprzedają "wycinki prasowe". - Rynek piractwa informacji prasowej ma ogromne rozmiary i do tej pory nikt z tym skutecznie nie walczył. Tysiące firm, instytucje i urzędy nie kupują gazet, bo zamawiają płatny monitoring prasy - przypomina prezes Parkiet Media. - Tracą na tym wydawcy, zwłaszcza prasy finansowej i biznesowej, którzy mają wysokie koszty wytworzenia informacji. To uderza w ich egzystencję - argumentuje. W sierpniu ubiegłego roku dziewięciu członków Izby Wydawców Prasy (IWP), zrzeszonych w Klubie Prasy Biznesowej, podpisało "Apel do dystrybutorów informacji", czyli do instytucji i firm, które sprzedają wycinki prasowe, domagając się, by zaprzestały naruszania praw autorskich wydawców. Wtedy IMM argumentował, że podpisał umowę z Kopipolem, organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców dzieł naukowych i technicznych - czytamy w "Rz".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Parkiet" walczy z prasowym piractwem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl